Otomobil üreticilerinin üzerindeki baskı gerçekten çok yüksek. Bir yandan emisyon normlarına uyum sağlamak için pahalı teknolojileri devreye almaları gerekirken bir yandan da çok daha kırıcı bir rekabet ortamına katlanmaları gerekiyor. Ford’un henüz üretiminin başlarında olan Focus için yapmak zorunda kaldığı güncellemeler bunun en iyi örneği.

En önemli yenilik güç kaynağı seçenekleriyle ilgili. 1,0 litrelik EcoBoost motor, 48V elektrik sistemine ve jeneratör olarak da kullanıbilen yeni bir marş motoruna sahip bir mild-hibrite dönüştürülmüş. Yeni hava soğutmalı lityum-iyon pil, yolcu koltuğunun altına yerleştirilmiş, yani bagaj alanından herhangi bir kayıp sözkonusu değil. Sistem, hem araç ateletiyle akarken pili şarj edebiliyor hem de kimi durumlarda benzinli motora destek olabiliyor. Bu sayede Ford mühendisleri hem motorun sıkıştırma oranını düşürebilmiş hem de daha büyük bir turbo kullanabilmiş. Sistem motorun destek ihtiyacını turbonun tüm performansını göstermesini beklemeden karşılayabiliyor. Bunun dışında stop/start sisteminin çalıma aralığı da arttırılmış. Eğer sürücü debriyaj pedalına basıyorsa araç vitesteyken de motoru durdurabilen sistem, sürücü tarafından 15-20 ya da 25 km/s’in altında devreye girecek şekilde ayarlanabiliyor.

Ford, EcoBoost Hybrid’i iki güç versiyonuyla sunacak. Baz versiyon 125 HP güç üretirken ikinci bir versiyonsa 155 HP güç üretiyor. Bu güçlü versiyon 1,5 litrelik EcoBoost motorun 150 HP güç üreten versiyonunu tarihin tozlu sayfalarına gönderiyor. Zira selefinde yüzde 17 daha düşük tüketime sahip olmak gibi bir başarısı var. EcoBoost Hybrid versiyonları ilk etapta sadece 6 vitesli manuel şanzımanla sunulacak.

Bir diğer Focus yeniliği de 12,3 inçlik LCD gösterge tablosu. Ford, 24 bitlik gerçek renkli ekran üzerinden çok detaylı ve etkileyici grafikler sunma sözü veriyor. Dahası yukarıda bahsi geçer mild hibrit versiyonların yeni teknolojilerini kullanımı hakkında sürücüye yönlendirici ve öğretici grafikler de bu ekran üzerinden gösterilecek. Malum teknoloji ne kadar gelişmiş olursa olsun kullanmayı bilmeyenlerin elinde çok bir işe yaramaz.