Porsche’nin en iyi modeli hangisidir sorusuna neredeyse herkes 911 diye cevap verir. Fakat Boxster ve Cayman’ı da hafife almamak gerekli. Ortadan motorlu bu ikili, yüksek hıza ve anormal bütçelere çıkmaya gerek kalmadan Porsche sürüş keyfini yaşatıyorlar. Yetenekli, güçlü ve görüntüleriyle de yeterince ateşliler. Bu gerçeğin farkında olan Porsche, ortadan motorlu ikilisine olan ilgiyi daima yüksek tutmaya çalışıyor. Bu nedenle son olarak hem Boxster hem de Cayman için GTS versiyonları tanıtıldı.

GTS, daha önce diğer Porsche modellerine de uygulanan normal versiyonların biraz daha sportifleştirilmiş ama R, Turbo ya da GT’ler kadar normalden uzaklaştırılmamış versiyonlar. Ortadan motorlu kardeşlerde de durum değişmemiş. S versiyonların motorlarının gücü 15’er HP ve torku da 10’ar Nm yükseltilmiş. Boxster’ın motoru 330 HP’ye Cayman’ın motor gücüyse 340 HP’ye yükselmiş. Siyah reflektörlü farlar, saten siyah model isimleri ve muhtemelen etiketteki hatırı sayılır artış GTS versiyonlarının diğer farkları olacak.

Laf ortadan motorlu Porscheler’den açılmışken, Porsche bu modellerin gelecek nesillerinde 4 silindirli boxer motorlar kullanılacağını açıkladı. Turbo ile aşırı beslenecek motorlardan 400 HP’ye kadar güç alınabilecekmiş. Bir Cayman’ın kendisinden daha ağır bir Carrera’dan daha güçlü olma olasılığı Loch Ness’de gerçekten bir ejder bulunması olasılığıyla aynı gibi. Bu güç verisini bir kenara bırakırsak, güncel Cayman ve Boxster motorlarının 2,7 litrelik hacminin basitçe 2,0 litrenin altına düşürülmesini bekleyebiliriz. Bu da (o güne kadar vergi sistemimiz neye benzemiş olur bilemesek de) Türkiye’ye oldukça ilginç fiyatlarla ortadan motorlu zevk merkezleri gelecek demek olabilir.

P13_0684