Dacia belki de piyasada paranızın hakkını en iyi veren üretici. Bunun arkasında iki neden var: Birincisi Renault teknolojisini daha uygun fiyata verebilmek gibi bir avantaja sahip, ikinci ve daha önemli olansa yarattığı beklentiyi karşılayabilmesi, daha doğrusu gereksiz beklenti yaratacak unsurlardan kaçınması. Böylece uygun fiyatın nelerle birlikte geldiğini daha ilk andan anlayabiliyorsunuz. Sandero da bu doyurucu hayata giriş kapısı. Küçük sınıftaki model kısa süre önce makyajlandı ve kimi detaylarda daha iyi özelliklere kavuştu. Peki uygun fiyatlı yeni bir otomobil için nelerden fedakarlık yapmak gerekiyor?

sandero dizel otomatik yorum nasıl

1- Nedir?

Dacia’nın küçük sınıftaki temsilcisi. Temel olarak iki Sandero türevi var. Birincisi standart Sandero, ikincisiyse onun yüksekliği 4 cm arttırılmış Stepway versiyonu. Türkiye pazarı genel olarak Stepway’e sahip. Standart versiyon sadece giriş seviyesi motorla sunulan bir gel-gel fiyatından ibaret. Sandero 4 metrenin biraz üzerinde boyu ve 2,59 metrelik aks mesafesiyle küçük sınıf standartlarını karşılıyor. Stepway ise buna daha dayanıklı bir görünüm sunan plastik gövde eklentileri, alaşım jant gibi görünen jant kapakları ve tavan barları gibi özellikler ekliyor. İki versiyonun arasındaki 4 cm’lik yerden yükseklik farkı görünümlerini de ayırıyor.

sandero dizel otomatik yorum nasıl

2- İç mekanı nasıl?

Dacia ortalamalırına göre bir hayli iyi. Aslında küçük sınıf ortalamalarına göre de iyi sayılabilir. Malzemeler çok özel hissettirmiyor ama büyük rahatsızlık verdikleri de yok. Stepway versiyonu orta konsolunda farklı bir kaplamaya sahip ve bu haliyle oldukça da iyi görünüyor. Makyajla birlikte ön cam kumandaları kapı içlerine taşındı. Arka cam kumandalarıysa hala orta konsolun en altındaki bölümde duruyor. Kokpitte bunun dışında can sıkacak ya da hayatı zorlaştıracak yerleşim yok. Gösterge tablosu eski hissettirse de rahat takip ediliyor, havalandırma kumandalarının yeri biraz alçak olsa da kullanımlarında önemli bir sorun yok. Ek ödemeyle Sandero’yu 7 inçlik bir dokunmatik ekranla donatmanız mümkün. Bu ekran sayesinde geri görüş kamerası da alabiliyorsunuz. Ekranın kullanışlılığı yeterince iyi ama grafikleri lise çağında yapılmış bir ev ödevinden alınmışcasına basit.

sandero dizel otomatik yorum nasıl

3- Yaşam ve yükleme alanları geniş mi?

Arka koltuklarda sunulan yaşam alanı sınıf ortalamalarını karşılıyor. Hatta baş mesafesi havalı tasarıma sahip çoğu rakipten daha iyi. Dahası geriye doğru uzayan düz kesimli kapılar sayesinde arka koltuklara giriş de çok rahat. Bagaj konusunda da benzer bir hava var. 320 litrelik hacim ilk günkü kadar etkileyici değil ama hala yeterince kullanışlı.

sandero dizel otomatik yorum nasıl

4- Dizel motor ve otomatik şanzıman nasıl?

Öncelikle burada kullanılan otomatik şanzıman değil, otomatikleştirilmiş manuel şanzıman, üstelik de tek kavramalı olanından. Bu şanzıman düşük maliyet nedeniyle tercih edilmiş. Easy-R şanzıman, sadece 4500 TL’lik ek ödemeyle alınabiliyor. Örneklemek gerekirse Clio’da sunulan çift kavramalı EDC şanzıman için 8000 TL’ye yakın fiyat farkı talep ediliyor. Peki bu tasarruf neler getiriyor? Öncelikle tek kavramalı şanzımanlar otomatik şanzıman dünyasının en yavaş vites değişimlerinden bazılarını yaparlar. Dahası vites geçişleri sırasında güç aktarımında duraklamaya neden oldukları için hem sürücüye hem de yolculara sarsıntı hissettirirler. Bu şanzıman türü uzun zamandır kullanılıyor ve kabul etmek gerekir ki çok yol katetti. Sandero’da kullanılan 6 vitesli Easy-R şanzıman da gayet kabul edilebilir bir sürüş sunuyor. Vites değişimlerini daha az hissetmek için değişim sırasında ayağınızı gaz pedalından bir miktar kaldırmanız yeterli, dik rampalara çıkarken yaşanan hatalı vites seçimlerinden kaçınmak için de manuel seçim modunu seçmek gerekli. Dizel motorsa çok daha iyi bir şecereye sahip. 1,5 litrelik dCi, esneklik, tüketim ve dayanıklılık gibi konulardaki ünüyle bilinir. Sandero’da 90 HP güç ve 220 Nm tork üreten versiyonuyla kullanılıyor ve açıkçası performans konusunda doyuruculuğu ucundan yakalıyor. Fakat tüketim konusunda oldukça başarılı. Bizim sürüşümüz sırasında tüketim ortalaması 100 km’de 6 litreydi, uzun yolda 5 litre/100 km’lik değeri görmek oldukça kolay olacaktır.

sandero dizel otomatik yorum nasıl

5- Sürüşü nasıl?

Yerden yükseltilmesi sonucu Stepway normal versiyonlardan biraz daha sert ayarlanmış süspansiyon sistemine sahip. Fakat bunun önemli bir eksiklik yarattığını söylemek imkansız. Sandero’nın konfor seviyesi bekleyeceğinizden iyi bile olabilir. Yüksek yanaklı lastikler ve önceliği yol tutuşa vermeyen süspansiyon sistemi bu başarının mimarı. Sürüş keyif vermekten uzak ama güvenlik anlamında yeterince iyi. ESP hızlı müdahalelerle eksiklikleri kapatıyor. Direksiyon ise başka bir alemde. Günümüz pazarında neredeyse tüm araçlar ya elektro-hidrolik ya da elektro-mekanik direksiyon sistemlerine sahip. Hatta kimse uzun yıllardır hidrolik direksiyon geliştirmiyor bile. Sandero ise uzun yıllar önce geliştirilmiş bir hidrolik direksiyon sisteminin son kullanıcılarından biri. Sistemin en önemli eksisi hıza duyarlı sertlik ayarına sahip olmaması. Çünkü bu sistemler hidrolik direksiyonlar için pahalı ve hassas donanımlardı. Bunun sonuca yansıması, park manevraları için ağır, yüksek hızlar içinse tamamen hissiz ve kimi zaman da hafif kalan bir direksiyon sistemi. Muhtemelen bir Sandero satın alma kararından önce gözden geçirmeniz gereken en önemli unsur da bu olmalı.

6- Fiyatı nasıl?

Sandero giriş seviyesi versiyonuyla fiyatı 50 bin TL’nin altında kalan çok az modelden bir tanesi. Testimize konuk olan Sandero Stepway 1.5 dCi Easy-R da dizel motorla otomatik şanzımanı bir arada satın alınabileceği en uygun fiyatlı modellerden bir tanesi. Dahası maceracı görünümü de seviliyor. Donanım açısından en önemli eksik yan havayastıklarının sadece Stepway versiyonunda sunulması ve perde havayastıklarının hiç sunulmaması. Tabii bir de kaza anında kapıların dışarıdan açılmasını zorlaştıran kapı kolları gibi detaylar var.

7- Satın almalı mıyım?

Eğer bilinçli bir tüketici olarak güvenlik endişeleriniz varsa bunda sonuna kadar haklısınız. Güvenlik Sandero’nun en güçlü olduğu alanlardan biri değil. Fakat günümüz şartları altında, daha önemlisi ülke koşulları altında bir otomobilin ilk sahibi olmanın zorluğuyla birlikte Sandero gibi otomobillerin de çekiciliği artıyor. Bu halde Sandero Stepway’in fiyat seviyesinden çok daha fazlasını sunduğunu söylemek mümkün.

sandero dizel otomatik yorum nasıl sandero dizel otomatik yorum nasıl sandero dizel otomatik yorum nasıl sandero dizel otomatik yorum nasıl sandero dizel otomatik yorum nasıl sandero dizel otomatik yorum nasıl sandero dizel otomatik yorum nasıl sandero dizel otomatik yorum nasıl