Aslında Ford’un küçük crossover programının başlangıcı 2003 yılına kadar uzanıyor. Brezilya’da Fiesta altyapısı üzerinde yükselen ilk nesil EcoSport, Ford’un büyük arazi araçlarını andıran tarzıyla başarılı satış rakamlarına ulaşmıştı. Aynı dönemde bizse Fusion’la tanışmıştık, fakat henüz yerden yüksek ama arazi kabiliyeti olmayan araçlar trendi başlamamıştı. Yani bu bir erken doğumdu. Aslında bir van ve crossover melezi olan Fusion’ın yerini bugün B-Max aldı. Van bölümü doldurulunca da geriye crossover bölümü kaldı ki bu bölüm de yakın zamanda EcoSport’un ikinci nesliyle doldurulacak. Böylece Ford EcoSport Türkiye’ye ne zaman gelecek sorusunun cevabı da verilmiş olacak.

Cevap ne yazık ki en erken 2015 yılı idi. Fakat görünen o ki bu hevesle beklenen modelin ülkemizde satıldığını görmemiz için 2016’yı da beklememiz gerekecek. EcoSport’un Avrupa versiyonunun tanıtılmasının üzerinden bile uzunca zaman geçmiş olmasına rağmen hala arz/talep dengesi tam olarak oturtulmuş değil. Küçük crossoverın Brezilya’da satışına başlanmasının üzerindense daha fazla zaman geçmiş durumda. Bizim beklediğimizse kalite hissinin Ford müşterilerinin beklentilerini karşılayacak hale gelmesi.

Bu çok iyi haber çünkü Brezilya pazarı için hazırlanan versiyonların iç mekan kalitesi gerçekten kötüydü. Ford bu konuda, Avrupa versiyonunun hazırlanmasının uzunluğunu teminat olarak gösteriyor. Otomobilin iç mekan malzemeleri, yürüyen aksam ayarları, çarpışma güvenliği ve donanım listeleri adeta baştan yaratılmış. Hatta bu bile yeterli olmadı ve geçtiğimiz aylarda EcoSport teknik bir makyaj daha geçirdi. Şasisi 10 mm alçaltıldı, ESP ve direksiyon sistemleri elden geçirildi ve kalite algısı yükseltilmeye devam edildi. Sonuç olarak EcoSport’la tanışmak için önümüzde hala biraz zaman var.

Ford EcoSport Ford EcoSport

Peki bu yeni crossoverdan neler beklenebilir. EcoSport’un boyu yedek lastiği hesaba katılmazsa 3998 mm, aks mesafesi 2519 mm ve yüksekliğiyse 1648 mm. Boy hesabına yedek lastiğin dahil olmamasının nedeni eğer yedek lastik isterseniz, bu lastiğin bagaj kapağında asılı olması. Bu seçim ve genel tasarımın kaslı yapısı sayesinde EcoSport türevleri arasında en maceracı görüneni olacak. Bunun yanında yapılan son makyajla birlikte Ecosport’u yedek lastiksiz satın almak da olası.

Ne yazık ki Ford crossoverı için 4 tekerlekten çekiş opsiyonu ya da en azından özel bir çekiş kontrol sistemi sunmuyor. Bunun yerine 1,0 litrelik Ecoboost ve yeni 1,5 litrelik benzinli ve dizel motorlarl güçlendirilmiş önden çekişli EcoSportlar söz konusu. 1,5 litrelik benzinli (110 HP) motorla 6 vitesli otomatik şanzıman sunulacak. Tek dizel motorsa 1,5 litrelik TDCi (90 HP) olacak. Boyutlarının Fiesta’yla benzerliği, EcoSport’un yüksek tavanı sayesinde ondan bir kademe daha ferah iç mekan sunabileceği anlamına geliyor. Bagaj hacmiyle ondan çok daha iyisini gerçekleştiriyor: 375 litre. İç mekanda Avrupalı Ford’ların kalite seviyesinin yakalanmasını umuyoruz. Genel tasarım yine Fiesta’yla benzer ve 20’den fazla küçük eşya gözüyle güncel ihtiyaçlar dikkate alınarak elden geçirilmiş.

FordEcosport002