VW Passat’ın orta sınıftaki aşırı dominant hali biter mi bitmez mi bilmiyoruz. Açıkçası nesil değişimi bu konuda yardımcı olabilirdi ama şimdiye kadar değişen yok gibi. Peki kendisi gibi yeni nesil rakibinin bu durumdaki konumu ne? Sözün özü, Ford Mondeo ile VW Passat arasındaki mücadelede kim geçer?

Ford Mondeo mu VW Passat mi

İç mekan

Selefleri incelendiğinde iki rakibin de bu konuda ilerlemeye ihtiyacı olduğu görülüyor. Açıkçası ikisinin de katettiği yol bir hayli fazla. Ford albenisi eksik kokpitin yerine çok daha çekici ve rakiplerine örnek gösterilebilecek kadar kullanıcı dostu bir kokpit geliştirmiş. Kokpitte lüks malzeme kullanımının eksikliği hissediliyor, günümüz modası daha fazla lake, tıraşlanmış alüminyum ya da cilalı ahşap istiyor ve tahmin edin bunları nerede bulabilirsiniz? Tabii ki üst donanım seviyesine sahip bir Passat’ın kokpitinde. VW kalite algısı yaratmak konusunda uzman ve bunu Polo’da ne kadar iyi başarıyorsa Passat’ta da o kadar iyi başarıyor.

Ford Mondeo: 8/10 VW Passat9/10

ford mondeo 1.5 ecoboost

Ford Mondeo mu VW Passat mi

Kullanım kolaylığı

Mondeo’nun dokunmatik ekranı benzerleri arasında en rahat kullanılanı. Bu da kokpitin genel kullanımı açısından rahatlamasını sağlıyor. Ford eski hatalarından aldığı derslerle tek bir doğru üzerinde yoğunlaşmamış. Bunun yerine basit alternatifler de sunmuş. Böylece bir kaç tane temel işleve atanan fiziksel düğmeler el alışkanlığıyla rahatça kullanılabiliyor. Üstüne bir de en büyük teknoloji özürlülerin bile kullanabileceği bir sesli komut sistemi eklenmiş. Passat ise kullanım kolaylığını doğuştan kazandığı izlenimi uyandırıyor ki bu aslında doğru. Kokpitteki düğme sayısı rakibinden çok daha fazla ama kullanımda en küçük bir sorun bile yaşanmıyor. İki otomobil de direksiyon, pedallar ya da görüş açıları konusunda birbirine üstünlük sağlayamıyor ve ikisi de çok rahat kullanılıyor.

Ford Mondeo: 9/10 VW Passat9/10

Ford Mondeo mu VW Passat mi Ford Mondeo mu VW Passat mi

Yaşam ve yükleme alanı

Mondeo bir önceki nesilden bu yana sınıfının en irilerinden biri ve bugün de bu konumunu koruyor. Passat ise zaten çok boylu poslu değildi ve üstüne yeni nesille birlikte boydan biraz kaybetti. Rakamlarla konuşmak gerekirse, Mondeo’nun boyu 4,87 metre ve aks mesafesi de 2,85 metre. Passat’ın boyuysa 4,76 metre ve aks mesafesi 2,79 metre. Anlayacağınız Mondeo hatırı sayılır şekilde daha iri bir araç. Fakat ikisinin yanlana koyup incelediğinizde Ford mühendislerinin fazladan alanı ne için kullandığını düşünmeden edemiyorsunuz. Kabul etmek gerekir ki Mondeo oldukça geniş iç mekan sunan bir otomobil ama kendinden neredeyse 10 cm kısa olan Passat’a göre daha geniş olduğunu iddia etmek imkansız. Hatta subjektif hislere göre Passat’ın arka koltukları daha ferah hissettiriyor. Böyle olunca, herhalde uzunluk bagaja yaramıştır diye düşünüyorsunuz. Fakat Ford Mondeo Sedan’ın bagaj hacmi sadece 429 litre. Bagaj olabildiğince kullanışsız, arka camın altına doğru giden bir mağara gibi. VW’nin Passat için açıkladığı 586 litrelik hacim de biraz fazla iyimser, muhtemelen yedek lastik olmadan yapılmış bir ölçümü gösteriyor ama bagajın Mondeo’dan hem daha hacimli hem de çok daha kullanışlı olduğunu anlamak zor değil.

Ford Mondeo: 7/10 VW Passat9/10

Ford Mondeo mu VW Passat mi Ford Mondeo mu VW Passat mi Ford Mondeo mu VW Passat mi Ford Mondeo mu VW Passat mi

Motor ve şanzıman seçenekleri

Mondeo’nun en zayıf noktası, aksi gibi rakibinin de en güçlü olduğu disiplin. Ford orta sınıf üyesi için sadece 3 motor/şanzıman seçeneği sunuyor. 1,6 litrelik dizel (115 HP güç ve 270 Nm tork) ve 6 vitesli manuel şanzıman, 1,5 litrelik benzinli motor (160 HP güç ve 240 Nm tork) ve 6 vitesli otomatik şanzıman ve 2,0 litrelik dizel (180 HP güç ve 400 Nm tork) ve 6 vitesli çift kavramalı otomatikleştirilmiş şanzıman Powershift. Bunlardan sadece benzinli olanını kullandık ve ne performans hissi ne de tüketim açısından beklediklerimizi veremedi. Motor şanzıman tarafından dizginleniyor ve bu nedenle de 10 litre/100 km’nin altında tüketim verisi elde etmek imkansız hale geliyor. Bunun yerine otomatik şanzımandan vazgeçip küçük hacimli dizelle en azından tasarruf yapmak daha akıllıca olabilir. Ya da yüzde 50 fazla ödeme yapıp 2,0 litrelik dizeli almak hayalinizdeki Mondeo’ya kavuşmak için tek seçenek gibi. VW ise 2 benzinli ve iki dizel motor seçeneğini DSG opsiyonuyla sunuyor. 1,4 litrelik TSI’ın 125 HP ve 150 HP güç üreten iki versiyonu, 1,6 litrelik TDI’ın 120 HP güç üreten versiyonu ve 2,0 litrelik dizel motorun 150, 190 ve 240 HP güç üreten versiyonları söz konusu. Hal böyle olunca da aradığınızı bulmanız kolaylaşıyor. Dahası bu motorların tamamı hem çekiş gücü hem sürüş kalitesi hem de tüketim konusunda kendisini kanıtlamış durumda. Tabii özellikle dizel motorların kusursuz tablo için kullanım sırasında büyük dikkat isteyen ve oldukça pahalı bir donanım olan DSG şanzımana ihtiyaç duyduğunu da unutmayalım. Bu tablo Passat’ın neden Kızılay tarafından dağıtılmış gibi satış rakamlarına ulaştığı sorusunun da yanıtı.

Ford Mondeo: 11/20 VW Passat18/20

Ford Mondeo mu VW Passat mi Ford Mondeo mu VW Passat mi

Konfor

Mondeo süspansiyon ayarları konusunda bir uzman olan üreticinin en iyi üretimlerinden biri. Sözün özü, bu orta sınıf üyesinin yol alırken hissettirdiği kaliteyi bulmak için orta sınıftan daha yukarılara bakmanız gerekiyor. Mondeo’nun süspansiyon sistemi kısa darbeleri bile savuşturabiliyor. gürültü üretmiyor ve kaliteli asfaltta da süzülme hissi yaratıyor. Passat ise bunlardan sadece kaliteli asfalt üzerindeki süzülme hissini paylaşabiliyor. Bunun dışında kısa darbelere kuru cevaplar verip üzerine bir de darbenin etkisini iç mekana taşıyor ve süspansiyon sistemi ardı ardına gelen darbelerde gürültü yapmaya meyilli. Passat’ın konfor konusunda bu kadar geriye gitmiş olması anlamsız gelebilir ama bir sonraki disiplinde bunun nedenini de öğrenebilirsiniz.

Ford Mondeo: 9/10 VW Passat6/10

Yol tutuş ve güvenlik

Passat konforda kaybettiklerini yol tutuşta toplama derdinde çünkü sürüşü şimdiye kadar görülmemiş biçimde dinamizm odaklı. Direksiyonu ve süspansiyon sistemi yüksek viraj hızları için hazır bekliyor ve şasisi virajları avlamak için hazır. Gövde salınımı çok düşük, ayakları yere sağlam basıyor ve bu tabloda tek aranan iletişim kurabilen bir direksiyon sistemi oluyor. Yazık ki rakibi bu konuda geri adım atmamış bir çıta yüksekliği belirleyici. Mondeo hızlı kullanımda Fiesta kadar rahat, direksiyon sistemi bir süper sporcu kadar olmasa da bir GTI kadar başarılı ve yol tutuş konusunda en küçük bir tereddüt bile göstermiyor. Güvenlik konusundaysa Mondeo başka bir alemde yer alıyor. Kabul, gelişmiş güvenlik sistemleri en üst donanım seviyesinde isteğe bağlı olarak sunuluyor ama arkada havayastıklı emniyet kemerlerinden aktif şerit takip sistemine ve otonom fren yapabilen şehiriçi güvenlik sistemine kadar pek çok güvenlik donanımı alınabiliyor. Passat ise yorgunluk algılama sistemi ve ikincil kaza freni ile yetiniyor.

Ford Mondeo: 9/10 VW Passat7/10

Fiyat ve donanım

VW, orta sınıfta daha düşük bir başlangıç fiyatı sunuyor ama fiyat avantajı da burada bitiyor. 160 HP güç üreten benzinli motora ve otomatik şanzımana sahip bir Mondeo’nun fiyat eşleniği Passat ürün gamında 125 HP güç üreten benzinli motor ve DSG şanzımana sahip versiyon oluyor. Yine de Passat’ın sunduğu yelpaze etkileyici. Liste fiyatlarına göre en pahalı Passat en ucuz Passat’ın neredeyse 3 katı fiyata sahip.

Güncel fiyat bilgileri;

Ford Mondeo fiyat listesi için tıklayınız

VW Passat fiyat listesi için tıklayınız

Ford Mondeo: 15/20 VW Passat13/20

Sonuç:

Devasa karoserin altında yeterince geniş alan sunamayan ya da çok tüketen ama yeterince atak olmayan bir otomobil üretince rakiplerin işi kolaylaşıyor. Aslında Mondeo tam olarak sürüş gurmeleri için hazırlanmış bir otomobil. Ne yazık ki genele uyum sağlaması için daha fazla motor seçeneğiyle başlaması gereken bir dizi eklentiye ihtiyacı var. Passat ise her şeyi ortalamada ya da ortalamanın biraz üzerinde yaparak beklentileri karşılıyor ve orta sınıftaki hükmünü bir süre daha sürdüreceğinin sinyallerini veriyor.

Ford Mondeo: 68/100 VW Passat71/100

Ford Mondeo mu VW Passat mi Ford Mondeo mu VW Passat mi Ford Mondeo mu VW Passat mi Ford Mondeo mu VW Passat mi Ford Mondeo mu VW Passat mi Ford Mondeo mu VW Passat mi Ford Mondeo mu VW Passat mi Ford Mondeo mu VW Passat mi