STI ve WRX kısaltmalarını görmezden gelirsek elimizde Impreza ile ilgili neredeyse hiçbir şey kalmıyor. Bu çok yazık çünkü Subaru geleneklerine bağlı olmanın bedelini kompakt sınıftan silinmekle ödememeliydi. Öbür taraftan Impreza bunu haketmemişti demek isterdik ama gerçekçi olalım, ülkemiz şartlarında yaşamak için çok bir nedeni de yoktu. Dahası Impreza tamamen ölmedi, hem dünyanın geri kalanında satılıyor ham de yerden yüksek hatchback versiyonu Türkiye’de satışta ama adı XV.

Sonuç olarak Subaru bile toparlanması gerektiğinin farkında ve geleneklerin bir kısmının geri planda bırakılmasının para kazanmak için gerekli olduğunu biliyor. Bu nedenle de daha tutkulu ve daha genele uygun modeller hazırlamaya çalışıyor. Levorg bunlardan ilkiydi ve gelecek nesil Imreza da hareketlenmenin diğer bir meyvesi olacak.

yeni kasa subaru impreza 2017

Tokyo’da tanıtılan bu konsept iştah kabartıcı. Fakat Levorg’un konsepti de iştah kabartıcıydı ve üretim versiyonu ağız sulandırıcı tasarım öğelerinin bir kısmından yoksun. Imreza’nın başına da bunun gelmesi muhtemel ama o ana kadar biz bu çalışmanın keyfini sürebiliriz.

The Impreza 5-Door Concept (evet konseptin tam adı bu, en azından SIMY17’den daha yaratıcı) 4,4 metrelik uzunluğa ve 2,67 metrelik aks mesafesine sahip bir hatchback. Otomobilin bilinen tüm teknik özellikleri bu rakamlarla sınırlı. Anlayacağınız Impreza 2017 yılında da kompakt sınıf ebatları hakkında bilinenler dışında pek bir şey sunmayacak. Bugünkü pencereden bakınca modelin motor kaputu altında atmosferik ve turbo beslemeli 1,6 litrelik benzinli motorların yer alacağı ve alışıldık 4 tekerlekten çekiş sisteminin yanısıra önden çekişin de sunulacağı yönünde tahminler yapabiliriz. Fakat yeni nesil Impreza üreticinin yeni nesil altyapısının kullanılacağı ilk model olacak. Dahası bu altyapıyla birlikte yeni bir motor ailesinin de tanıtılması bekleniyor. Bu motorların düşük güç altında silindir iptali ve direkt enjeksiyon sistemi gibi özelliklere sahip olması ve Toyota işbirliğinde geliştirildiği aldığımız ilk duyumlar arasında. Anlayacağınız gelecekte Subaru’ya bakış açımız değişebilir.