Bütün gün düşündünüz ama cevabını bulmaya üşendiniz. Ama üzülmeyin, biz sizin için araştırdık ve sonuca ulaştık: İşte 2014’te Google üzerinde en çok aranan 5 marka.

5: Mercedes

Aslında Stutgartlılar’ın performansının çok daha iyi olmasını bekliyorduk. Geçtiğimiz yıl tanıtılan yeni nesil Mercedes C Serisi eskiden olduğu gibi 1,6 litrelik benzinli motora sahip ve bunun üzerine bir de 1,6 litrelik dizel motora kavuştu. Kompakt crossover olması beklenen ama aslında yerden yüksek bir A Serisi olan GLA’nın pazara sunulması da fazladan bir hareket getirmeliydi. Sonuçta Mercedes hala Türkiye’nin en çok arzulanan markalarından biri ve Google’da da ikinci el ilan aramalarıyla öne çıkmış.

4: Honda

İlk 5’in en büyük sürprizi şüphesiz Honda. Türkiye’de kendine ait özel bir müşteri kitlesi olmasına rağmen bu yılın tek yeniliği 1,6 litrelik dizel motora sahip CR-V idi. Fakat Honda’nın atılımının arkasındaki nedeni Türkiye’de değil dünyada aramak gerekli. HR-V, makyajlı Civic ve hem makyajlı hem de otomatik şanzımanla 1,6 litrelik dizel motoru buluşturacak olan yeni CR-V oldukça ilgi çekmiş gibi görünüyor. Tabii arama terimleri listesinde ilk sırada “Honda Civic” olması, Civic’in yaşına rağmen ilgi çekmeye devam ettiğini de gösteriyor.

3: BMW

Ezeli rekabet burada da devam ediyor ve BMW rakibinin iki adım önünde. BMW’nin bu yıl Türkiye’deki en önemli yenilikleri 2,0 litrelik dizel motora sahip X5, 1,6 litrelik benzinli motora sahip X3 ve ilk önden çekişli modeli olan 2 Serisi Active Tourer idi. Kesişen arama listesinde en üst sıraya ikinci el BMW arayanlar yerleşmiş durumda. Listedeki en ilginç arama terimiyse BMW E30, yani 1982 ile 1991 arasında üretilen 3 Serisi.

2: Opel

Opel’in bu başarısını neye bağlamamız gerektiğini tam olarak çözemedik. Tek önemli yenilik yeni nesil Corsa’nın tanıtılmasıydı ama terim listesinde en önde Opel Astra geliyordu. Bu da yeni gelen 1,6 litrelik dizel motorun geniş bir kitle tarafından beklendiğini gösteriyor olabilir. Diğer yandan terimler listesinde hala Vectra isminin görmek de ilginç.

1: Ford

Ford 2014 yılının en çok aranan otomobil markası konumunda. Bu başarısı ilginç bir şekilde satış istatistiklerine yansımıyor ama Google’da aranması aynı zamanda modellerinin ilgi çektiğini de gösteriyor. Arama terimlerinde başı ikinci el Ford arayanlar çekiyor, ardındansa Ford Focus’u araştıranlar gelmiş. Courier pazarda uyandırdığı ilgiyi internette bulamamış gibi görünüyor.

Listede kim yok?

VW şu anda satış lideri konumunda ama bu listede ilk 5’e giremedi. Benzer şekilde satış listesinin ikincisi konumundaki Renault da ilk 5’te değil ama listenin 5.’si Mercedes’i oldukça yakından takip ediyor. Audi rakiplerinin bir hayli gerisinde kalmış görünüyor. Aynı kitleye hitabeden kardeş markalarda galibiyetler, Citroen karşısında Peugeot’nun ve Kia karşısında da açık farkla Hyundai’nin.