Peter Schreyer, bu isim Kia’nın günümüzdeki konumu ve geleceği için büyük önem taşıyor. Kendisi eski bir VW Grup tasarımcısı ve bugün Kia’nın yönetim kurulunun başındaki isim olarak sadece tasarımdan değil tüm bir üretim sürecinden sorumlu. Yani Kia kalbe giden yolun gözlerden geçtiğine inanıyor. Son dönemdeki modellere bakınca da bunun doğru olmadığını söylemek imkansız. Ne yazık ki otomobilde tasarım bir çok değerden sadece bir tanesi, güzel olmak tek başına yeterli değil. Peki pro_cee’d örneğinden yola çıkarsak bu şık Kia güzel paketin altında nelere sahip?

KiaProceed

1- Nedir?

Kia’nın kompakt sınıf hatchbacki Cee’d’in 3 kapılı versiyonu ve muhtemelen pazardaki adı en zor yazılan otomobil. Temel olarak tavanın 4 cm alçaltılması ve arka kapıların iptal edilmesiyle ortaya çıkmış. Uzunluğu 4,31 metre, aks mesafesi de 2,65 metre, yani yüksekliği dışında tüm ebatları ortalama bir kompakt hatchbackle aynı. pro_cee’d ülkemizde sadece 1,6 litrelik dizeel motor ve 6 vitesli otomatik şanzımanla satılıyor. 1,6 litrelik turbo beslemeli benzinli motora sahip versiyonsa pro_cee’d GT adıyla anılıyor ve tamponları biraz daha farklı.

KiaProceed

2- İç mekanı nasıl?

Kia’nın son dönemde attığı büyük adımlar malum. pro_cee’d’in iç mekanında da bu hissediliyor. Kokpitin malzeme kalitesi gerçekten yüksek ve lake kaplamalar ve aralara serpiştirilen krom detaylar kalite algısını bir üst kademeye taşıyor. Bu tanım tanıdık geldi mi? Evet formül VW kaynaklı ve neredeyse her logoyla iyi sonuç veriyor. Üstelik Kia farklı olarak VW’den çok daha cömert detaylar kullanmış. Dijital ekranların çözünürlüğü modern standartlara göre bile yüksek sayılabilir ve krom parçalar da yerlerine çok daha iyi oturtulmuş. Kokpitte kumandaların yerleşimi kusursuza yakın bir başarıya sahip. Büyük düğmeler, mantıklı yerleşimler ve başarılı ergonomi dikkat çekiyor. Ayna kumandasının sol havalandırma çıkışının hemen altındaki yeri tüm üreticiler tarafından benimsenmeli. Sadece direksiyon üzerindeki kumandaların fazlalığı can sıkıyor ama bunların kullanımı yine de rahat.

KiaProceed KiaProceed

3- Kullanışlı mı?

2 kapılı bir otomobilin olabileceği kadar kullanışlı. Aslında kapıların eksikliğine rağmen 380’le 1225 litre arasında değişebilen bagaj hacmi sunuyor. Yani biraz geometri bilgisiyle bir sürü mobilyayı pro_cee’d’le taşımanız mümkün. Arka koltuklarda sunulan alan da oldukça geniş. Ne yazık ki bu bölüme geçmek hiç kolay değil ve henüz kimse bu sorun için ciddi bir çözüm üretebilmiş değil. Uzun kapılar dar park alanlarında da sorun anlamına geliyor. Emniyet kemerinin geride kalması sorunu içinse Kia çok akıllıca bir çözüm getirmiş. Küçük bir kol yardımıyla emniyet kemeri ön koltuğa yakın konumda sabitlenebiliyor. Daha üst sınıflarda kullanılan elektrikli getiricilerin manuel versiyonu gibi ama iş görüyor.

KiaProceed KiaProceed

4- Sürüşü nasıl?

Sakin ve konforlu. Hatta sportiflik iddiasına sahip bir otomobil için fazla sakin ve fazla konforlu. Dizel motorun tıkırtıları iç mekana sızamıyor ki bu oldukça iyi bir haber. Fakat lastik gürültüsü için aynısı geçerli değil. Direksiyonu, en iyi tanımlamayla ölmüş ama gömeni yok gibi hissettiriyor. Tekerleklerle bağı olmayan, bunun yerine sizin komutlarınızı elektronik verilere çeviren bir joystick kadar etkileşim gösteriyor. Sistemin 3 sertlik modu var ama bunlar da sıkıcı, daha sıkıcı ve farklı şekilde sıkıcı olarak sıralanan hislere sahip. Bu çok yazık çünkü süspansiyon sistemi gerçekten başarılı. Darbe emişi oldukça iyi, kısa darbeleri bile rahatça savuşturuyor ve kabinde hissedilen bir darbe ancak küçük bir vadinin üzerinden geçildiğinde geliyor. Buna karşılık yol tutuş becerisi yüksek. Hatta eğer gerçek bir direksiyon sistemine sahip olsaydı eğlenceli bile olabilirdi. Çünkü pro_cee’d’in burnu yola çok iyi oturuyor ve arkası da keyifli bir özgürlüğe sahip.

KiaProceed KiaProceed

5- Motor güçlü mü?

Kağıt üzerinde bir hayli güçlü. 1,6 litrelik dizel motor 128 HP güç ve 260 Nm tork üretiyor. Bunu yola aktarmak konusundaysa o kadar da başarılı değil. Tabii bu sorunda şanzımanın özellikleri de öne çıkıyor. Kia çift kavramalı şanzımanların olası sorunlarından sakınmak adına tork konvertörlü bir otomatik şanzıman kullanıyor ve bu da doğal olarak ciddi güç kaybına neden oluyor. İlk kalkış anında motorun gücünü hissetmek gerçekten zor. Ara hızlanmalar çok daha başarılı ve yüksek hızlara çıkmak da büyük bir sorun değil. Fakat yakıt tüketimine önem verenlerin bunu hemen unutması gerekli. 7,1 litre/100 km’lik tüketim değeri zaten yüksek ve hızlı otoyol kullanımı düşleyenler bu rakamın ne kadar yukarılara çıkacağını hayal edemeyebilir.

KiaProceed KiaProceed

6- Fiyatı yüksek mi?

Günümüz kompakt sınıf standartlarına göre zengin donanımı kabul edilebilir fiyata sunduğu söylenebilir. Bu arada donanımı gerçekten zengin: Anahtarsız giriş, otomatik park yardımcısı, panoramik tavan, çift bölgeli otomatik klima ve 17 inçlik jantlar standart olarak sunuluyor.

Kia pro_cee’d fiyat listesi için tıklayın 

7- Sonuç

Kia’nın attığı büyük adımlar tek bir hatayla baltalanıyor. Birileri çıkıp bu otomobilin direksiyon yazılımından kabul edilebilir bir sonuç alırsa pro_cee’d’e sınıf atlatacak bir hamle yapmış olur. Tabii bu sorunun normal Cee’d için de geçerli olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Bu önemli sorun dışındaysa pro_cee’d coupe özlemi çekenlere iyi bir ara çözüm olarak dikkat çekiyor.

KiaProceed