Audi tasarımcıları tatilden döndü. Böylece birbirinin ölçekli kopyası modeller yerine bir iki tane orijinal Audi tasarımı görmeyi başardık. Hatta tasarımcılar hazır harekete başlamışken sıradan modellere de el attı. Bunun bir sonucu olarak A4, makyajla ağabeylerinden rahatça ayrılabilecek detaylara kavuştu. Gerçi çok abartmamak lazım, sadece gündüz farları özgün görünüyor ve onlar da A1’den alınmış gibi ama olsun, buna da razıyız.

makyajlı yeni kasa audi a4

A4’ün makyajı dış tasarımda kozmetik anlamda etkili olmuş. İç mekandaysa çok daha zor takip ediliyor ki bu çok iyi bir haber. Zira model iç mekan kalitesi anlamında hala sınıfının zirvesinde bulunuyor. Rakipler artık daha albenili tasarımlarla pazarda ama A4’ün Alman soğukluğunun seveni de çok. Temel olarak merkezi ekran artık daha köşeli ve MMI sistemi de MMI düğmesi olmadan hizmet verecek. Yani artık çevirmeli-bastırmalı merkezi seçim düğmesi yok. Bunun yerine sesle komut ve dokunmatik ekran kullanılacak.

makyajlı yeni kasa audi a4

Makyajın asıl gücü A4’ün teknolojisi incelendiğinde ortaya çıkıyor. Örneğin MMI sisteminin yeni abartılı bilgisayar gücü sayesinde A4 dış kaynaklarla haberleşebilecek. Bunun için ilk etapta sistem altyapısı uygun bir Avrupa şehrinde bulunmanız gerekecek. Böylece A4 şehrin trafik yönetim merkeziyle iletişime geçerek, örneğin trafik ışıkları hakkında bilgi alabilecek. Bu bilgiyi de size bir sonraki ışıkta yeşile denk gelebilmek için hangi hızda ilerlemeniz gerektiği gibi öneriler vermek için kullanacak. Aynı önerileri dur-kalk yardımcılı adaptif hız sabitleyici de kullanacak. Sistem, önünde araç olmasa da hızını artırarak ya da azaltarak daha verimli bir sürüş elde edebilecek.

Diğer teknolojilerse kaputun altında. Neredeyse tüm A4 versiyonları artık mild-hybrid yani tatlısu hibridi olarak üretilecek. Giriş seviyesi versiyonlarda bu 12 volt elektrik sistemiyle çalışacak ve yeni geliştirile 8 vitesli ve tork konvertörlü otomatik şanzıman üzerinden motorlara destek verecek. Normal kullanımda bu desteğin tüketimi 100 km’de 0,3 litre civarında düşürmesi bekleniyor. Tepede ise farklı bir dünya var. S4, artık 3,0 litrelik bir dizel motorla üretilecek ve 48 voltluk elektrik sisteminden güç alan elektrikli bir kompresöre sahip olacak. 347 HP güç ve 700 Nm tork S takısının hakkını sonuna kadar verecektir. Bütün bunların istisnası ise baz motor. İlk açıklamalara göre 1,5 litrelik motor yerine 2,0 litrelik bir benzinli motorla gelen baz versiyon, 150 HP güç ve 270 Nm tork üretecek, standart olarak manuel şanzımanla sunulup isteğe bağlı olarak 7 vitesli S-Tronic çift kavramalı şanzımanla satın alınabilecek.

Sonuç olarak A4 2,0 litrelik ve 3,0 litrelik motorlarla gelecek. Satış Avrupa için hemen başlıyor ama tahmin edersiniz ki Türkiye için acele etmeye pek gerek olmayacak.

makyajlı yeni kasa audi a4

makyajlı yeni kasa audi a4

makyajlı yeni kasa audi a4

makyajlı yeni kasa audi a4