Mercedes Vito ilginç bir araç. Öncelikle iki araçlık bir serinin ticari versiyonu olması ve sonrasında da ülkemizde sadece bu ticari versiyonla satılıyor olması Vito’yu ilginçleştiriyor. Zira Vito’nun binek kardeşi V Serisi diğer Mercedes bineklerini kıskandıracak bir otomobil. Bizim konumuz olan Vito’ya geri dönersek, yıldızlı ticari makyajlandı. Detaylara geçmeden önce son haberi verelim; makyajlı Mercedes Vito satışa sunuldu. skiden olduğu gibi yine camlı Vito Tourer, sac kasalı Vito Panelvan ve ikisinin karışımı olan tek camlı Vito Mixto/kombi karoser versiyonlarına sahip olan Vito ailesi, 136 HP güç üreten motora ve uzun şasiye sahip Panelvan versiyonuyla 240 bin TL’lik başlangıç fiyatına sahip. Bu seviye, uzun şasili, 190 HP güç üreten motora ve 9 vitesli otomatik şanzımana sahip Vito Tourer’la birlikte 518 bin TL’ye kadar çıkabiliyor.

Makyajlı Mercedes Vito detaylı fiyat listesin için tıklayın.

2020 makyajlı yeni kasa mercedes vito

Konumuza geri dönersek; dürüst olmak gerekirse makyajla aracın görünümünde nelerin değiştiğini bültene bakmadan söylemek çoğumuz için imkansız. Yeni ızgaranın eskisinden farkı kolayca anlaşılacak türden değil.

2020 makyajlı yeni kasa mercedes vito

İç mekanda da benzer bir durum var, yan havalandırma çıkışları türbin tasarımlı olanlarla değiştirilmiş ve yeni koltuk kaplamalarıyla da değişim tamamlanmış. İsteğe bağlı olarak Krom Paket adı altında sunulan bir dekorasyon paketi iç mekanı biraz daha seçkinleştirmek için tercih edilebilir. Bu paketin neler getirdiğini tahmin edebileceğinizi düşünürsünüz ama öyle değil; Krom Paket, Vito’nun orta konsolunun tamamen lake kaplamayla gelmesini sağlıyor, kromlar ise havalandırma ızgaralarının çerçevesi ile sınırlı. Herhalde Lake Paket ismi pazarlama açısından pek uygun değilmiş.

2020 makyajlı yeni kasa mercedes vito dijital ayna

İç mekandaki diğer yenilikler teknoloji odaklı. Audio 10 isimli standart müzik sistemi bile artık dijital radyoları destekliyor. Yeni eklenen Audio 30 ve Audio 40 ise 7 inçlik dokunmatik ekran üzerinden Apple CarPlay ve Android Auto kullanım imkanıyla birlikte geliyor. 40’un 30’dan farkı navigasyona sahip olması ve her iki sistem de 180 derece açılı geri görüş kamerası gösterimine sahip. Son olarak Vito dijital iç dikiz aynasıyla donatılabilecek. Bu özellikle kargo bölümünün tepeleme doldurulduğu sürüşler sırasında büyük kolaylık sağlayacak bir sistem. Arka camda konumlu HDR kameranın görüntüsü istenirse iç dikiz aynasına yansıtılıyor ve bu sayede görüş açısı sorununun önüne geçiliyor.

Makyaj nerede peki diye soranlar için, teknik altyapıda bir dizi yenilik var. Öncelikle önden çekişle gelen 1,6 litrelik dizel motor uzun zamandır Türkiye’de satılmıyordu ve bu aynen devam edecek. Zira bu motorun hacmi 1,7 litreye çıkartıldı. Ürün gamındaki asıl yenilikse 2,0 litrelik dizel motor. Bu motor, yerini aldığı 2,1 litrelik dizel motordan çok daha temiz olduğu için yeni motor daha geniş bir yelpazeyle sunulabilecek. 114 CDI giriş seviyesi olacak ve 136 HP güç ve 330 Nm tork ile gelecek. Bu versiyonla ilgili ilginç bir bilgi aktaralım; 114 CDI aynı güç ve tork çıkışı üreten iki versiyona sahip. Bunlardan 6 vitesli manuel şanzımanlı versiyonu, önden çekişle ve yukarıda bahsi geçen 1,7 litrelik dizel motorla geliyor. 2,0 litrelik Mercedes motoruysa sadece otomatik şanzıman ve arkadan çekişle geliyor. Diğer versiyonlar daha sade sunumlarla geliyor: 2,0 litrelik motor geri kalan versiyonların ortak noktası.

114’ün bir üstündeki versiyon 116 CDI olarak anılıyor ve 163 HP güç ve 380 Nm tork üreten motorla geliyor. 119 CDI eskiden Vito’nun tepe noktasını gösteriyordu, bugünse zirveye bir adım kaldığını gösteriyor. Yine de 190 HP güç ve 440 Nm tork üreten motoruyla oldukça çekici. Yeni zirve ise 124 CDI: 239 HP güç ve 500 Nm tork, hatta kısa süreli basınç artırımı overboost ya da Mercedes’teki adıyla ‘Overtorque’ sayesinde 530 Nm’ye ulaşan tork verisiyle bu versiyon gerçekten acelesi olan müşteriler için birebir olacak. 0-100 km/s hızlanmasını sadece 7,9 saniyede tamamlayan Vito 124 CDI, 210 km/s hıza ulaşabiliyor. Arkadan çekişli tüm Vito versiyonları 9 vitesli 9G-Tronic otomatik şanzımanla birlikte alınabilecek, kimi versiyonlarda ise bu şanzıman standart olacak.

Son olarak Vito artık Airmatic havalı süspansiyon sistemiyle donatılabilecek. Kendisini anlık olarak ayarlayabilen sistem, her bir tekerlek için bağımsız uyarlamalar yapabiliyor. Bunun yanında 30 km/s hıza kadar aracın yüksekliğini 35 mm artırarak zorlu zeminlere uyum sağlıyor, 110 km/s hızın üzerine çıktığındaysa 10 mm alçalarak tüketimi azaltıyor. Dahası sürücü isterse sürüş modlarıyla aracın yüksekliğini de değiştirebiliyor, örneğin Sport modda Vito’yu sürekli olarak normalden 10 mm alçak kullanmak mümkün olacak.

2020 makyajlı yeni kasa mercedes vito 2020 makyajlı yeni kasa mercedes vito 2020 makyajlı yeni kasa mercedes vito 2020 makyajlı yeni kasa mercedes vito 2020 makyajlı yeni kasa mercedes vito 2020 makyajlı yeni kasa mercedes vito