Peugeot’nun son dönemdeki yükselişinin tesadüf olmadığı ancak başarılı modellerin çoğalmasıyla kanıtlanabilir. Bu yönde şimdiye kadar iyi bir iş çıkartan Fransızlar, ikinci nesil başarılı modellerden önce mevcut modellerin güncelliğini koruma peşinde. 208 de onlardan bir tanesi ve geçirdiği makyajla ömrünün ikinci yarısına başlamaya hazır.

208’in ikinci nesli çok sevilen tasarımını makyaj sonrasında da koruyor. Değişiklikler genel olarak formları değişmeyen aydınlatma elemanlarının ışık imzalarının farkından geliyor. Bunun dışında GT versiyonunda artık 3 tane uzun gündüz farı kullanılacak ve tüm versiyonların ızgarası gövdeyle daha bütün oluşturacak. Yani burun tasarımı belirgin şekilde değişmiş. Yeni gövde renkleri ve yeni jantlar da makyajlı versiyonları tanımayı kolaylaştıracak. İç mekanda kumaşlar ve kaplamalar elden geçirilmiş ve 10 inçlik yeni bir dijital gösterge tablosu baz donanım dışındaki seviyelere uygulanmış. İkinci bir 10 inçlik ekransa tüm versiyonlarda standart olarak sunuluyor ve yeni bilgi-eğlence sistemi yazılımına ev sahipliği yapıyor. Kablosuz şarj ünitesinin gücü 5W’tan 15 W’a çıkartılmış ve USB portlarının sayısı da arttırılmış.

Teknik yenilikler daha ilginç. E-208 yeni elektrik sistemiyle artık 156 HP güç üreten elektrik motoru ve 51 kWs’lik pil paketiyle donatılıyor. Bunun dışında 1,2 litrelik motor da 48V’lik mild hibrit sistemle gelecek. Bu yeni yapının Türkiye için en önemli yeniliği tork konvertörlü otomatik şanzıman yerine çift kavramalı şanzıman kullanacak olması. Elektrik motorunu da içinde barındıran 6 vitesli ve ıslak kavramalı yeni şanzıman sayesinde 208 ilk kalkış ya da park manevraları gibi düşük güçlü hareketleri elektrikli olarak yapabilecek. 100 ve 136 HP güç üreten bu versiyonların yanısıra aynı motorun yine 100 HP güç üreten ama 6 vitesli manuel şanzımanla birleştirilen bir versiyonu ve turbosuz bir versiyonu da üretimde olacak.

Makyajlı 208 ve E-208’in yıl sonuna doğru Türkiye’de satışa sunulması bekleniyor.