Toyota hızlı bir değişim içinde ve buna eski modellerin ikinci kez modernize edilmesinden yeni modellerin beklenenden daha farklı çıkmasına kadar bir dizi ilginç girişimle destek veriyor. Land Cruiser’a daha doğrusu Land Cruiser Prado’ya da yapılan tam olarak bu. Modelin değişime hızlı bir şekilde ayak uydurması gerekiyor ve bunun için de 2009’dan bu yana aramızda olan araç ikinci kez makyajlandı. İlk makyajla kendine özgü bir burun tasarımı kaza Prado, ikinci makyajla ağabey Land Cruiser’a daha yakın bir tasarıma kavuşmuş ve anlaşılan o ki Prado takısını da kaybetmiş. İki modelin ayrımı için de daha düz bir isimlendirme seçilmiş: Bundan böyle, yazımıza konu olan nispeten küçük model Land Cruiser olarak anılırken büyük modelse Land Cruiser V8 olarak anılacak.

Burun tasarımındaki yenilikler makyajlı versiyonun tanınması için yetirince güçlü. İç mekanda da yenilikler var ve kullanılan malzemeler en azından fotoğrafta iyi görünüyor. Umalım ki dağınık kumanda sorunu da çözülmüştür.

Motor kaputu altında önemli bir yenilik yok. Dizel motor hala 2,8 litrelik iri hacminden 177 HP gibi düşük güç üretmeyi başarıyor. Büyük hacmine karşın 4 silindirli yapısıyla da dikkat çeken motorun bu zamana kadar ulaşmasının arkasında basit bir neden yatıyor. Motorun maksimum torku 450 Nm ve bu değer 1600 d/d’da üretiliyor. Dahası 1200 d/d’dan itibaren torkun 370 Nm’lik bölümü kullanıma sunuluyor. Bu da coğrafyayı değiştirerek yapılacak arazi sürüşlerinde büyük yardımı olacak bir veri.

Land Cruiser zamana uyum için bir dizi güvenlik donanımına da sahip olacak. Makyajlı versiyonların 2018’n ilk çeyreğinde satışa sunulması bekleniyor.