Mercedes orta sınıftaki üyesi C Serisi’ne 1,6 litrelik benzinli motor uyguladığında Türkiye’de adeta yer yerinden oynamıştı. O yıl C Serisi satışları neredeyse VW Passat’ı geride bırakacaktı ve bu otomobil çok yakıt tüketen kompresörlü motor ve 5 vitesli otomatik şanzımana sahipti. Şimdiyse ikinci 1,6 litre vakasıyla başbaşayız. C Serisi’nin 1,6 litrelik dizel motora ve 7 vitesli otomatik şanzımana sahip versiyonu olan C 200 Bluetec piyasada. Peki C 200 Bluetec, yıldızı dışında nasıl bir otomobil?

mercedes c200 1.6 dizel otomatik

1- Nedir?

Aslında bu konuyu daha önce işlemiştik. Mercedes C Serisi’yle ilgili giriş seviyesi bilgiye ihtiyacı olanlar için; orta sınıftaki Mercedes modeli. Boyu 4,69 metre ve aks mesafesi de 2,84 metre.

Mercedes C 180 testi için tıklayın.

mercedes c200 1.6 dizel otomatik

2- İç mekanı nasıl?

Lake ve alüminyum kaplamalar kalite hissinin tavan yapmasını sağlamış. Cam kumandalarından havalandırma ızgaralarına kadar her türlü detayında S Serisi’ni andıran bir kalite hissi sunuluyor. Kokpit kumanda konsepti bizi zorladı, çevirmeli düğme ya da dokunmatik pad kullanmak kimi basit ayarlar için çok fazla el hareketi anlamına geliyor. Arka koltuklarda sunulan diz ve baş mesafesi sınıf ortalamalarını ancak tutturuyor ve arkadan çekiş nedeniyle yüksek şaft tüneli arka koltuk zeminin ikiye bölüyor.

mercedes c200 1.6 dizel otomatik mercedes c200 1.6 dizel otomatik

3- Sürüşü nasıl?

1,6 litrelik dizel motorla başlayalım. Öncelikle bu motor Renault’dan alınmış ama Mercedes bolca değişiklikle motorun karakterini kendine uydurduğunu iddia ediyor. Siz de marş düğmesine bastığınız anda bunu kabul edeceksiniz. Nissan modellerinde biraz kaba sesler üreten motor C Serisi’nin iç mekanından kesinlikle duyulmuyor. Eğer devir göstergesine bakmazsanız bu aracın dizel motorla çalıştığına ikna olmayabilirsiniz. Mercedes, motorun gücünü 136 HP ve torkunu da 320 Nm olarak açıklıyor. Bu değerler Nissan’da 130 HP güç ve 320 Nm tork olarak açıklanıyor. Mercedes, Almanya pazarında motor gücünü 100 kW olarak açıklayabilmek adına bu küçük değişikliği yapmış. 7 vitesli otomatik şanzıman 7G-Tronic Plus genel olarak motorla uyumlu çalışıyor. Test aracımızda özellikle şanzıman soğukken 2. vitesten 3. vitese geçerken kısa gecikmeler ya da sarsıntılar oluyordu ama bunu ancak dikkat edince farkediyorsunuz. Bunun dışında şanzıman motor devrini 1000 d/d’nın hemen üzerinde tutuyor ve motorun verimliliğinden sonuna kadar yararlanıyor. Motorun C Serisi’ne sağladığı performans göz kamaştırıcı olmasa da kesinlikle başarılı. İlk kalkış anında motor biraz ağırkanlı kalıyor ama ara hızlanmalar ya da akıcılık konusunda hiç bir eksiği yok. Dahası, şehiriçi kullanımda tüketim değeri 100 km’de 6,5 litrede kalıyor ki bu değer 1,5 ton boş ağırlığa ve otomatik şanzımana sahip bir orta sınıf üyesi için oldukça başarılı. Eğer sabit hızlı sürüşler gerçekleştirirseniz tüketim değerini 5,2 litre/100 km seviyesine çekmek mümkün oluyor. C Serisi’nin sürüşü biraz sert. Test aracımız AMG donanım seviyesine ve spor süspansiyon sistemine sahipti fakat darbe emiş açısından ilk test aracımız olan C 180’den daha başarılıydı. Bu da asli sorunun süspansiyon sistemi değil lastikler olduğunu gösteriyor. Çünkü C 200 Bluetec, C 180’in MOExtended yaz lastikleri yerine kış lastiklerine sahipti ve sert darbeleri bile sönümlemeyi başarabiliyordu. C Serisi yol tutuş konusunda tam bir uzman ama 1,6 litrelik dizel motor atletiklik konusunda şasiye ayak uyduramıyor.

4- Komşu endeksi

Kaputu altında Renault motoru olması ya da bir depo yakıtla 1000 km gidebilecek kadar cimri olması komşunuzun algısını değiştirmeyecek; Mercedes sedanı satın aldıysanız başarılı olduğunuz garantidir.

5- Rakipleri

1,6 litrelik dizel motor özelinde incelediğimizde tek rakibi artık üretilmeyen ama stokta az sayıda kalan Volvo S60. BMW 3 Serisi yakın zamanda makyajlandı ama beklenen 3 silindirli 1,5 litrelik dizel motor gelmedi. Eğer 2,0 litrelik motor beni üzmez diyorsanız 320d’nin başlangıç fiyatı AMG donanım seviyesine sahip C 200 Bluetec’le benzer.

Mercedes C 200 Bluetec fiyat listesi için tıklayın.

6- Satın almalı mıyım?

Eğer bütçeniz uygunsa sizi satın almaktan he alıkoyar bilmiyoruz. Sürüş kalitesi, motoru ve prestiji oldukça yerinde. Belki uzun boylu çocuklarınız varsa mutlu olmayabilirler ama bu sizi ne kadar etkiler söylemek zor.

mercedes c200 1.6 dizel otomatik mercedes c200 1.6 dizel otomatik mercedes c200 1.6 dizel otomatik mercedes c200 1.6 dizel otomatik mercedes c200 1.6 dizel otomatik mercedes c200 1.6 dizel otomatik mercedes c200 1.6 dizel otomatik mercedes c200 1.6 dizel otomatik mercedes c200 1.6 dizel otomatik mercedes c200 1.6 dizel otomatik mercedes c200 1.6 dizel otomatik mercedes c200 1.6 dizel otomatik