Mercedes’in küçük coupelerinin bir önceki neslinde tam bir karmaşa vardı. Çünkü hem C Serisi Coupe hem de E Serisi Coupe C Serisi Sedan altyapısı üzerinde yükseliyordu ve kimse E Serisi Coupe’yi BMW 6 Serisi’nin karşısına çıkartmak istemediği için de iki model de rekabette BMW 4 Serisi Coupe’yi hedefliyordu. Şimdiki durumda ise C Serisi Coupe’nin çok daha havalı, çok daha sofistike olduğu gerçeğinden hareketle E Serisi Coupe mezara girmesine bir süre daha olsa da öldü diyebiliriz. Peki yıldızlı bir coupe neler sunar?

Mercedes C300 Coupe

1- Nedir?

Mercedes’in orta sınıf coupesi. Boyu posu sedan kardeşiyle benzer. Burun tasarımını da ondan almış ama arka kısmını S Serisi Coupe’den alarak iki kapılı bir sedan olmaktan kurtulmuş. Standart olarak sedandan 1,5 cm daha alçak süspansiyon sistemiyle geliyor ki bu da onun en azından ucuzcu filo sahiplerinin kullandığı C Serisi Sedanlar’dan ayrılmasını sağlıyor. Tabii bir de test aracımızda olduğu gibi 8.200 TL’lik bir boyayla da fark yaratabilirsiniz. Bize orta yaş krizi sonrası seçilebilecek bir bordo türü gibi göründü ama aslında adı “designo metalik sümbül kırmızısı” imiş. Google’dan baktık, sümbül bir çiçekmiş ve kırmızısı da gerçekten bordoymuş. Yani şaşıran Mercedes değil bizzat Doğa Ana.

Mercedes C300 Coupe

2- İç mekanı nasıl?

C Serisi ile aynı. Kullanımı biraz alışkanlık gerektiriyor ve geniş yer kaplayan tek parçalık kaplamalar dokunduğunuzda çıtırdıyor. Fakat kalite hissi etkileyici. Kullanılan malzemeler lüks sınıfta bile sırıtmayacak türden ve test otomobilimiz Burmester ses sistemi gibi isteğe bağlı donanımların getirdiği ek bir görsel şölene de sahipti. Alan sunumu o kadar iyi değil. Tavanı daha alçak olduğu için baş mesafesi biraz daha sınırlı ama koltukları da oldukça alçak ve çoğu kişi sığmakta sıkıntı yaşamayacaktır. Arka koltuklar içinse durum tam tersi. Boylu poslu bir otomobil olmasına rağmen C Serisi Coupe’nin arka koltukları Porsche 911’den çok daha kullanışlı değil. Neyse ki coupe kullanmak ne kadar benmerkezci olabileceğinizin bir göstergesidir, yani arkaya oturacaklar kimin umurundaki?

Mercedes C300 Coupe

3- Sürüşü nasıl?

Yine C Serisi ile aynı. Bizim kullandığımız C Coupe AMG donanım seviyesine sahip bir versiyondu ve biraz daha sert süspansiyon sistemine sahipti. Sistemin büyük başarısıyla bir coupeden bekleyebileceğiniz konforun tamamı sunuluyordu. Darbe emişi kusursuz değil ama kesinlikle kaliteli, sessiz çalışması çok olağan ve düzgün zeminde de dalgalanma ya da sinirlilik gibi sorunlara sahip değil. Coupe yol tutuş konusunda sedan  karoserli kardeşinin yükselttiği çıtayla yetiniyor. Daha fazla ne beklediğimizi bilmiyoruz gerçi ama Coupe’nin biraz daha heyecan sunması şık olabilirdi.

Mercedes C300 Coupe

4- Motoru nasıl?

Bir C serisi Coupe satın alacakların çoğu C180 Coupe ile idare etmeyi tercih edecektir ve trafikte de çoğunlukla tatmin olacaklar. Fakat gerçek coupe hayatının C300 Coupe ile başladığını itiraf etmemiz gerekli. 245 HP güç ve 370 Nm tork üreten 2,0 litrelik motoru sayesinde 300 adının hakkını veren otomobil, hızlanma konusunda (asfalta tutunabildiği sürece) doğal bir avantaja sahip. Bu sayede de tasarımının yarattığı beklentileri karşılamak konusunda çok daha rahat. Yine de C300 Coupe’nin spor otomobil olmak yerine sportif bir otomobil olmaya çalıştığını belirtmek gerekli. Çünkü onun derdi trafikte bir Büyük Beyaz Köpekbalığı gibi dehşet saçmak değil, gösterişli renklere sahip bir balık gibi salınarak hava atmak. Bu konuyu açmak gerekirse; C300 Coupe’nin sürüşü sorunsuz, ta ki siz onu sıkıştırmaya başlayana kadar. Normal kullanımda sakin ama hızlı olan 7G-Tronic Plus şanzıman sürüş sertliği arttıkça vites değişimlerini aynı hızda ama daha sarsıntılı yapmaya başlıyor. Motor alt ve orta devirlerde çok iyi çekiş ve ses sunarken üst devirlerde zorlanıyor ya da oralarda olmayı sevmiyor gibi davranıyor. Dahası daha üst devre çıkmak daha etkileyici çekiş gücü anlamına da gelmiyor. Turbo sayesinde güç tüm devir bandına yayılmış ve tork da 1300-4000 d/d aralığında sürekli üretiliyor. Yani 4000-6500 d/d aralığında düşen bir tork grafiği kullanılıyor. Bunun yanında C Coupe’nin sedandan daha erken önden kayma eğilimine girdiğini de farkettik ama bu muhtemelen Sedan’ı çok daha normal hava sıcaklıklarında kullanmış olmamıza karşın Coupe’yi asfalt erimek üzereyken kullanmamızla alakalıdır.

5- Rakipleri neler?

Doğal rakibi BMW 4 Serisi, yakın zamanda piyasaya sunulacak ikinci nesil Audi A5 de iyi bir rekabet için hazır olacaktır.

6- Sonuç

C Serisi Coupe eskiden olduğu gibi şık görünmeyi ailecek yolculuklardan daha çok sevenler için iyi bir seçenek. Sedan’ın üzerine çok fala katma değer koyamaması kimileri için sorun olacaktır.

Mercedes C300 Coupe Mercedes C300 Coupe Mercedes C300 Coupe Mercedes C300 Coupe Mercedes C300 Coupe Mercedes C300 Coupe Mercedes C300 Coupe Mercedes C300 Coupe Mercedes C300 Coupe Mercedes C300 Coupe