Mini’nin crossoverı Countryman, küçük Miniler’in sürüş keyfiyle makul bir yaşam alanını birleştirme iddiasında. Yani sürüş keyfi onun için öncelikli. John Cooper Works ise Mini’nin güç departmanının adı. Yani BMW için M GmbH, Mercedes için AMG veya Opel için OPC ne ise Mini için de JCW o. Peki sürüşüyle iddialı bir crossovera JCW takısı eklenince ortaya ne çıkar? Belki de çok iddialı bir crossover GTI çıkmıştır.

MiniCountrymanJCW

1- Nedir?

4,13 metre uzunluğa sahip en büyük Mini modelinin sınırlarını gösteren versiyonu. 1,6 litrelik direkt enjeksiyonlu motorun gücü Cooper S’teki 184 HP’den 218 HP’ye, torku da 240 Nm’den 280 Nm’ye (overboost ile kısa sürelik 300 Nm) yükseltilmiş. Öyle ki bu motor Mini modellerinden kullanılan en güçlü motor konumunda. Yeni Mini Hatchback’in Cooper S versiyonunda kullanılan 2,0 litrelik motor bile JCW’nin motorundan daha güçsüz. Süspansiyon sistemi o kadar da kendine özgü değil. Diğer Countrymanler’de de isteğe bağlı sunulan spor süspansiyon yeterli görülmüş. Yine de süspansiyon sisteminde yaylar, amortisörler ve viraj demirleri hafifçe elden geçirilmiş. Bu seçimin arkasında ilginç bir hikaye var. JCW’nin Countryman üzerindeki iddiası asfalt ve toprak üzerinde başarılı sürüş özellikleri sunmak. Bu nedenle daha sert bir süspansiyon sistemi geliştirilmemiş. Çünkü JCW Countryman tanıtıldığında Mini Dünya Ralli Şampiyonası’na dönüşünü heyecanlı bir şekilde kutluyordu. Bu macera çok uzun sürmedi ama JCW ralli otomobilinin yola yansımasını üretmeye devam ediyor.

MiniCountrymanJCW

2- Sürüşü nasıl?

Countryman, heyecanlı bir hatchbackten yola çıkıp, heyecanı azaltmadan bir crossover yaratılabileceğinin yaşayan kanıtı. Sürüşü en az küçük Mini modelleri kadar keyifli, yönlendirmesi hassas ve virajlar için deli oluyor. Üstelik kısa aks aralıklı Miniler’den çok daha güvenilir hissettiriyor ve sürücüsüyle cesaret oyunu oynamak yerine onun yanında virajla savaşıyor. JCW bütün bunları bir adım ileriye taşıyacak potansiyele sahip. All4 isimli 4 tekerlekten çekiş sistemi standart olarak sunuluyor ve özellikle kaygan zeminlerde çok işe yarıyor. Biraz ofansif sürüş bilgisiyle kendinizi Colin McRae gibi hissedebilir ve hatta onun gibi fotoğraflar verebilirsiniz. Çünkü çekiş sistemi gücün yarısına kadar kısmını arka aksa aktarmak için adeta an kolluyor ve kaygan bir zeminde ön tekerlekler patinaj yapmaya başladığı anda güç aktarımı biraz şiddetli bir şekilde yaşanıyor. ESP devredeyse sorun yok ama devreden çıkarttıysanız yan camdan gittiğiniz yere iyice bakmanız ve hassas direksiyonla şık bir kontra vermeniz gerekiyor. Kuru zemindeyse böyle hareketlere gerek kalmıyor. Ön aks yere çok sağlam basıyor ve JCW size bolca güven pompalıyor.

MiniCountrymanJCW MiniCountrymanJCW

3- Motorun çekiş gücü yüksek mi?

218 HP güç ve 280 Nm tork üreten bir motor, hele de 1,4 tonluk bir araca takılmışken doğal olarak güçlü hissettiriyor. Çekiş gücü devirden bağımsız yüksek hissettiriyor. Motor devirlenmeyi seviyor ama sesi beklendiği kadar etkileyici değil. Sonuçta bu turbo beslemeli küçük bir motor ve ses için belki biraz daha çalışılması gerekiyordu. Motorun JCW Countryman’i yüksek hızlara çıkartmakta nazlanmaması kimi acemiler için korkutucu bile olabilir. Çünkü fabrika verisine göre bu motorla Countryman’in 0-100 km/s hızlanması hızlanması 7 saniye sürüyor ve hızlanma 223 km/s son hıza ulaşana kadar neredeyse aynı heyecanla hızlanmaya devam ediyor.

MiniCountrymanJCW MiniCountrymanJCW

4- Otomatik şanzıman var mı?

Ne yazık ki var ve ülkemizde neredeyse herkes bu şanzımanı tercih ediyor. 6 vitesli otomatik şanzıman aslında iyi bir üretim. Hızlı vites geçişleri sunuyor, oranları iyi ayarlanmış, direksiyondan kumanda ediliyor ve konfor konusunda da tam puan alıyor. Fakat bütün bu özellikler Countryman’de işe yararken JCW Countryman’in tüm ruhunu yok ediyor. Gaza bastığınızda gerekli tepkiyi bulmak için çileden çıkartıcı birkaç milisaniye geçmesi gerekiyor. Milisaniyenin lafı mı olur diyorsanız zaten JCW yerine Cooper S’i tercih etmelisiniz. Manuel şanzıman ise keskin ve tam bir spor otomobilde olması gerektiği gibi sert geçişlere sahip. Bu seçimle JCW’yi giriş seviyesi ralli cross otomobili hevesiyle kullanmak mümkün oluyor.

MiniCountrymanJCW MiniCountrymanJCW

5- Günlük hayata uyumu nasıl?

Süspansiyon sistemi çok sert değil, hatta GTI dünyası için konforlu bile sayılabilir. Genel kullanım özellikleri de yeterince iyi. Manuel şanzımanlı versiyonların debriyajı biraz sert ama trafik sıkışıklığında sol bacağınıza kramp girmesine neden olacak kadar değil. Direksiyon da park manevraları için biraz sert kalabiliyor.

MiniCountrymanJCW MiniCountrymanJCW

6- Sonuç

JCW Countryman keyifli ve kullanışlı bir sportif otomobil örneği. Motorunun ateşli tavrını karşılayabilen bir otomatik şanzımana sahip olsa çok daha mutlu olabilirdi ama bunun yerine çok keyifli bir manuel şanzıman tercih edilmek için sıra bekliyor. Ailesi için küçük GTI’ından vazgeçmeyi düşünenler için biçilmiş kaftan olabilir. Tabii buradan ulaşabileceğiniz Mini fiyat listesi küçük bir pürüz yaratabilir.