Küçük sınıfın hareketliliği bitmiyor. Her yeni gelen öncelikle eski kralları yerinden etmeye çalışıyor ve hedeflerine doğrudan onları alıyor. Bu durum yeni nesil Opel Corsa için de geçerli. Peki Rüsselsheimlı küçük hatchback amacında başarılı olabildi mi? Bunu öğrenmek için sınıfın en konforlu ve en kullanışlı modellerinden biri olan VW Polo’yu referans alıyoruz ve bu iki küçük Alman arasındaki mücadelede kim geçer buluyoruz.

opel corsa mı vw polo mu

İç mekan

Tazelik her zaman fazladan puan aldırır ve burada da durum böyle. Corsa’nın iç mekanında sunduğu kalite algısı ve teknoloji gösterisi gerçekten etkileyici. Polo ise daha sade daha eski kafalı bir yaklaşıma sahip. Tabii bu noktada Polo’nu  kalite algısı açısından hiçbir eksiğinin olmadığını da belirtmemiz gerekli. Hatta Polo’nun kokpitini bir kompakt sınıf üyesine bile yerleştirebilirsiniz ve büyük bir eleştiri almazsınız. Sonuçta Corsa’nın renkli ve teknolojik dünyası her keyfe uygun değil. Ayrıca havalandırma kumandaları gibi detaylarda da kalite hissi bir anda düşüyor.

Opel Corsa: 7/10 VW Polo8/10

OpelCorsa1.0001

opel corsa mı vw polo mu

Kullanım kolaylığı

Klasik tasarımlar kullanışlılık açısından yenilmez mi? Polo böyle olduğunu kanıtlıyor. Kokpitinde en küçük bir deneme bile yok. Sanki otomotiv sektörü için giriş seviyesinde kokpit tasarım kitabı gibi,olması gerekenler heyevan yaratmadan gerçekleştirilmiş. Bu sayede kokpiti kullanmaya alışmak için ek süreye ihtiyacınız olmuyor. Aslında Corsa’daki sorunları doğrudan teknolojiye yüklemek de doğru değil. Bunlar daha çok Opel’in hatalı tercihleriyle ilgili. Örneğin büyük dokunmatik ekranın sürüş pozisyonuna göre aşağıda kalması ekranın değil onu oraya yerleştiren tasarımcıların hatası. Bu devasa ekran dururken kokpitte hala bir çok düğme bulunması ve bu düğmelerin küçük yapıları da tasarım hatası. Bunun dışında otomobilin kumandaları hassas ve yumuşak ki bu durum rakibinde de aynı.

Opel Corsa: 5/10 VW Polo7/10

opel corsa mı vw polo mu opel corsa mı vw polo mu

Yaşam ve yükleme alanı

Nesil farkının en çok hissedildiği bölüm burası olabilir. Çünkü Polo’nun 3,97 metrelik uzunluğuna karşın Corsa’nın uzunluğu 4,02 ve Polo’nun 2,47 metrelik aks mesafesine karşın Corsa’nın aks mesafesi 2,51 metre. Dahası Polo’nun genişliği 1,68 metreyken Corsa’nın genişliği neredeyse 1,75 metre. Tabii Corsa için bu ilerleme anlamına gelmiyor çünkü bu ebatların çoğuna bir önceki nesliyle de kavuşmuştu. Aslında geride kalan sadece Polo. Ve açık olmak gerekirse bu fakı iç mekanda rahatça hissetmek mümkün. Corsa’dan sonra Polo’nın sunduğu alanın darlığı daha rahat hissediliyor. Fakat geniş cam alanları sayesinde iç mekanın ferahlık katsayısı yüksek. İki modelin bagaj hacmi neredeyse aynı (Corsa: 285 litre, Polo 280 litre).

Opel Corsa: 7/10 VW Polo5/10

opel corsa mı vw polo mu opel corsa mı vw polo mu opel corsa mı vw polo mu opel corsa mı vw polo mu

Motor ve şanzıman seçenekleri

Buradaki konuklarımızın biri benzinli biri de dizel motora sahip ama Corsa ve Polo’nun motor seçenekleri çoğunlukla örtüşüyor. Dizel motorlar konusunda Opel’in önderliği var. Polo’nun 1,4 litrelik yeni dizel motoru eski motora göre biraz daha esnek ve biraz daha sakin çalışma karakterine sahip ama güç üretimi hala yeterince homojen değil. Opel’in 1,3 litrelik motoruysa eskiden olduğu gibi tutumlu ve keyifli bir tablo çiziyor. Burada fark yaratma potansiyeline sahip olan donanım tabii ki DSG. Çift kavramalı otomatikleştirilmiş manuel şanzıman bir hayli pahalı ama ödenen her kuruşa değiyor ve dizel motorun karakterindeki zayıflıkların tamamını yok edip onu tutumlu bir keyif makinesi haline getiriyor. Bunun dışında Opel’in turbo beslemeli 1,0 litrelik benzinli motoru keyif konusunda önderliğe sahip. 1,2 litrelik ve 1,4 litrelik atmosferik motorlarsa daha çok ilk satın alma maliyetiyle ilgilenenler için iyi seçenekler. VW imzalı motorlardan 1,0 litrelik atmosferik makine bile Polo için iyi bir yol arkadaşı olabiliyor. 1,2 litrelik TSI ise daha çok performans isteyenlere hitap ediyor.

Opel Corsa: 11/20 VW Polo13/20

opel corsa 1.3 cdti test opel corsa mı vw polo mu

Konfor

Polo bu konuda ezici bir üstünlüğe sahipti ama bu üstünlüğü her yeni rakiple biraz daha azalıyor. Corsa, özellikle yol bozukluklarına verdiği başarılı tepkiler ve sessiz çalışan süspansiyon sistemiyle etkileyici. Polo ise bilindik özellikler sergiliyor, makyaj öncesine göre konfor açısından daha fazla eksiği var ama yine de yoldaki süzülme hissi bir kaç tane orta sınıf üyesinden bile daha iyi.

Opel Corsa: 8/10 VW Polo: 7/10

Yol tutuş ve güvenlik

Yeni direksiyon sistemi bu disiplinde Corsa’nın başını ağrıtıyor. Sistemin yönlendirme hassasiyeti yeterince iyi değil ve düz gidiş kararlılığı açısından da sorunlar var. Direksiyonun tepkileri düz konumda askıya alınmış gibiyken çevirmeye başladığınız anda agresifleşiyor. Polo ise makyaj sonrasında oldukça iyileşen bir direksiyon sistemine sahip. Bunun dışında iki modelin süspansiyon sistemleri görevini başarıyla yerine getiriyor. İçlerinden birini keyif kralı yapacak olsaydık bu Corsa olurdu ama bunun için tam anlamıyla gönüllü olmazdık.

Opel Corsa: 7/10 VW Polo6/10

opel corsa 1.3 cdti test opel corsa mı vw polo mu

Fiyat ve donanım

Zaman pahalılığa iyi gelir diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Yeni piyasaya sunulmuş ve geliştirme maliyetleri hala üzerinde tüten bir model olmasına karşın Corsa fiyat konusunda daha avantajlı. Aslında iki modelin başlangıç fiyatları neredeyse aynı. Fakat nokta atışı yaptığınızda, yani benzinli/otomatik ya da dizel/otomatik gibi özelliklerle seçeneklerinizi sınırladığınızda Opel fiyat listesi size çok daha iyi seçenekler sunuyor. Tabii bu noktada bu değerlendirmenin karşılaştırma yayına hazırlandığı andaki kampanyalı fiyatlar üzerinden yapıldığı da dikkate alınmalı.

Güncel fiyat bilgileri;

Opel Corsa fiyat listesi için tıklayınız

VW Polo fiyat listesi için tıklayınız

Opel Corsa: 16/20 VW Polo14/20

Sonuç:

Yakın takipçilerimize sonuç tanıdık gelmiş olabilir. Daha önce yaptığımız Ford Fiesta ve VW Polo karşılaştırması da aynı puanlarla bitmişti. Anlayacağınız eğer ilk satın alma maliyetini görmezden gelirseniz Polo hala iddiasını korumaya devam ediyor. Corsa ise özellikle detaylardaki eksikleri nedeniyle önemli puanlar kaybedip puanlamada farkı açamadı.

Opel Corsa: 61/100 VW Polo60/100

opel corsa mı vw polo mu opel corsa mı vw polo mu opel corsa mı vw polo mu opel corsa mı vw polo mu