Otomobil fiyatları aldı başını gidiyor. Kimi firmalar akıl karıştırıcı kampanyalar yaparken kimileri de baz modellerine güveniyor. Peugeot, baz modele güvenenlerden. 1,2 litrelik atmosferik beslemeli motora sahip 308, pazardaki en düşük güce sahip kompakt hatchbacklerden biri. Bu sayede fiyatı da oldukça çekici. Peki az ödemeyle ne kadar az otomobil alınıyor?

Peugeot 308 1.2 vti

1- Nedir?

Peugeot’nun kompakt sınıftaki temsilcisi 308’in giriş seviyesi versiyonu. Access isimli baz donanım seviyesi sadece bu motorla ve düşük güçlü dizel motorla sunuluyor. 5 vitesli manuel şanzımanla sunulan 1,2 litrelik motor, 82 HP güç ve 118 Nm tork üretiyor. Otomobilin baz donanımla boş ağırlığı ise 1075 kg olarak açıklanıyor. Şu anda piyasadaki en uygun fiyatlı kompakt sınıf hatchbacklerden birisi. Daha yaşlı modellerin daha güçlü motora sahip versiyonları da benzer fiyata sunuluyor ama baz donanımlı 308’e göre bile donanım eksikleri dikkat çekiyor.

Peugeot 308 1.2 vti Peugeot 308 1.2 vti

2- Kalite algısı nasıl?

Access isimli baz donanım seviyesini tercih edenler jant kapakları ve siyah plastik malzemelerle idare etmek zorunda. Ayrıca iç mekana büyük farklılık katan SMEG dokunmatik ekran da Active isimli orta donanım seviyesinden itibaren standart olarak sunuluyor. Malzeme kalitesinde değişiklik çok değil ama kokpitte kullanılan müzik sistemi ve havalandırma kumandaları SMEG’in sağladığı atmosferi sağlayamıyor. Küçük düğmeler de kullanım konusunda çok da üst düzey olamayacağının işaretlerini veriyor. Yine de bütün bunların birlikte yaşanılmayacak kadar önemli olmaması gerekir. Active isimli donanım listesine çıkmaksa büyük fark yaratıyor. Aradaki fiyat farkı da bunun için o kadar da büyük değil. Dokunmatik ekran üzerinden manuel klima ayarları yapmak ilginç bir deneyim ama hala yeterince kullanışlı.

Peugeot 308 1.2 vti Peugeot 308 1.2 vti

3- Motor yeterli mi?

1,2 litrelik motor PSA tarafından yeni geliştirilen bir aileye mensup. 3 silindirli motor, küçük hacmine rağmen eskinin 1,4 litrelik motorları kadar güç ve tork üretebiliyor. 118 Nm’lik tork değeri 1100 kg’a yaklaşan boş ağırlık da dikkate alındığında yetersiz görünüyor ama gerçekte tam olarak öyle değil. Maksimum tork değeri atmosferik beslemeli bir benzinli motor için düşük sayılabilecek 2750 d/d’dan itibaren üretiliyor. Bu sayede 308’in küçük motorlu versiyonu şehir hızlarında yeterince atak bir karakter çiziyor. Hatta 100 km/s’nın altındaki hızlanmalar için iyi tanımlaması bile yapılabilir. Yolları uzun şanzımanın oranları küçük motoru destekleyecek şekilde seçilmiş. Birinci vites ve ikinci vites birbirine çok yakın ve bu sayede ilk hızlanmalarda beklenenden fazla çekiş gücü hissediliyor. Otoyol hızlarına çıkıldığındaysa küçük motorun nefesi erken tükeniyor. 120 km/s hıza çıkmakta zorlanmıyor ama bu hızla ilerlerken 130 km/s’ye hızlanıp sollama yapmayı planlıyorsanız arkanızda uzun bir boşluk olduğundan emin olmalısınız. Tek şeritli yollarda sollama yapmak içinse iki vites birden düşürmeniz gerekli. Şanzımanın vites geçişleri biraz daha sıkı olabilirdi ama yolları belirgin. Tabii yüksek hızla ilgili bütün bu saptamalar araç boşken geçerli. Şehir hızlarındaysa 308 1.2 VTi yükten de çok etkilenmiyor.

Peugeot 308 1.2 vti Peugeot 308 1.2 vti

4- Konforlu mu?

3 silindirli bir motordan bolca homurtu duymayı beklersiniz ki 1,2 litrelik motor 208’de aynen bunu yapıyordu. 308’in kaputu altındaysa sesini duyurmakta zorlanıyor. Motorun sesini duymak için dikkat etmeniz gerekiyor. Üst devirlerde motor sesinin gücü artıyor ama orta devirde ulaşılan maksimum tork sayesinde bu devirlerde çekiş gücü düşmeye başladığı için, bir süre sonra yüksek devirlere çıkmayı bırakıyorsunuz. Sunulan yüksek yanaklı lastikler ve nispeten küçük jantlar sayesinde 308’in konfor potansiyelinin tamamı kullanılıyor. Arka aks çok sıradışı durumlar dışında sertliğini hissettirmiyor ve darbe emiş konusunda başarılı karakter çiziyor. Küçük direksiyon simidi ve yüksek konumlu gösterge tablosu nedeniyle sürüş pozisyonu anlamında alışkanlıklarınızı biraz değiştirmeniz gerekiyor ama bu özelliklerin sağladığı avantajlar etkileyici.

5- Yakıt tüketimi nasıl?

Küçük motor ve düşük ağırlık doğal olarak yakıt tüketimini iyi etkiliyor. Eğer sakin kullanırsanız dizelleri kıskandıracak kadar düşük tüketim elde edebiliyorsunuz ve 6,4 litre/100 km’yi görebiliyorsunuz. Üst devirlerde gezinip pahalı rakiplerle yarışmaya kalkarsanız neredeyse hiç fazladan çekiş gücü alamıyorsunuz ama fazladan yakıt tüketebiliyorsunuz. Anlayacağınız 1,2 litrelik motoru tercih edecekseniz sadece tek kullanım metodu var.

6- Fiyatı nasıl?

Aslında makul bir fiyat seviyesi var. 308’in motor yelpazesi henüz tamamlanmadı ve bu nedenle motor seçenekleri arasında fiyat uçurumu var. Bu sayede de 1,2 litrelik motorun çekiciliği bir kat daha artıyor. Access ile Active arasındaki fiyat farkını ödemeye değer. Sadece jantlar, dokunmatik ekran ve elektrikli katlanır dış aynalarla farkı amorti edebilirsiniz ve diğer bir kaç donanım da bedavaya gelmiş olur. Peugeot fiyat listesi için tıklayın.

7- Sonuç

Aradığınız, şehirde düşük yakıt tüketimi sunan ama hacim anlamında da yeterli bir modelse 308 1.2 VTi aradığınız otomobil olabilir. Ondan daha güçlü motora sahip olup benzer fiyat seviyesine sunan rakipleri tüketim ve donanım anlamında geri kalıyor ama performans beklentilerinizi daha iyi karşılayabilir.