BMW’nin en başarılı modellerinden bir tanesi olması bir yana gelmiş geçmiş en rekabetçi nesiller arasında olması, 3 Serisi’nin makyajını zorlaştırabilir diye düşünebilirsiniz. Fakat durum tam olarak öyle olmamış. BMW basit bir şekilde sevilen kısımlara neredeyse hiç dokunmayıp bazı eleştiriler alan kısımlarıysa tamamen yenilemiş. Bu noktada hak yememek lazım, iç mekandaki yenileme makyaj öncesi versiyonun eksiklerinin yanında BMW’nin kokpit anlayışının tamamen değişmesiyle de ilgili.

Madem konu açıldı, iç mekandan başlamak en iyisi. Kokpit, iX’le tanıtılan yeni ve minimalist yapıyla değiştirilmiş. Aslında bunun 3 Serisi için tam bir yenilik olduğunu iddia etmek de zor, zira bu kokpit kısa süre önce tanıtılan i4’te zaten kullanımdaydı. Malum i4 de, 3 Serisi’nin coupe versiyonu olan 4 Serisi’nin sedan versiyonu olan 4 Serisi Gran Coupe’nin elektrikli versiyonu. Yani temel olarak alçak tavanlı ve elektrikli bir 3 Serisi. Sonuçta kavisli bir yapı üzerinde yer alan iki büyük ekranın baskın hale geldiği yeni bir kokpit üretime eklenmiş. 3 Serisi’nin minyatür havalandırma ayar düğmeleri yerine artık bilgi-eğlence sisteminin menüleri kullanılıyor. Havalandırma çıkışlarının altında bu kumandalardan boşalan alan da süslemelerle doldurulmuş ve kokpitin geri kalanına fazla dokunulmamış. Vites kolu yerine artık vites seçim düğmesi kullanılıyor ve örneğin 2 Serisi Active Tourer’ın aksine iDrive kumandası da varlığını sürdürüyor.

Dış kısımdaysa modelin görünümünü ağabeyi 5 Serisi’ne biraz fazla yaklaştıran bir takım yenilemeler var. Bunların izini sürmek için 3 Serisi tutkunu olmanız gerekmiyor ama eskiyle yeninin farklarını iki versiyonu yanyana görmeden saymak da pek mümkün değil.

Bizim açımızdan motor seçeneği konusunda bir yenilik yok. 1,6 litrelik benzinli motor ve 8 vitesli otomatik şanzıman hala tek güç kaynağı. Bunun yanında artan fiyatları haklı çıkartmak adına standart donanım listesi zenginleştirilmiş. Head-up gösterge, anahtarsız giriş sistemi ve adaptif hız sabitleme sistemi artık standart olarak sunuluyor.

Makyajlı BMW 320i Fiyat listesi için tıklayın.