Aslında dönüşümün başladığı adres Mokka’nın yeni nesliydi. Opel, geleceğinin göze batan tasarımlara sahip araçlarda olacağının sinyalini bu küçük SUV’da verdi ve sonrasında da bütün SUV ailesini aynı burun tasarımıyla güncelledi ya da güncellemek için sırada tutuyor. Fakat Mokka ilgi çeken bir sınıfa ait ilgi çeken bir araç olsa da bu sınıf bir Alman otomobilinin kendisini gösterebileceği bir alan değil. Nedeni çok basit; Mokka’nın rakipleri küçük sınıf HB’lerden gelen kokpitlere ve teknolojilere sahip van/crossover melezi bir dizi SUV taklitçisinden ibaret. Fakat yukarılarda iş daha farklı. Bu nedenle de yeni Astra nesli, Opel’in geleceğinin ne kadar Alman olacağının anlaşılması için çok önemli.

Peki elimizde neler var? Öncelikle tasarım: Mokka’dan ve Crossland’den tanıdığımız Vizör tasarım dilinin burun kısmı Astra’ya aktarılmış. profilde dikkat çekici C sütunu ve bir iki kırık çizgisi dışında pek oyuncak yok, arka kısımsa yukarıdaki modellerin elden geçirilmiş bir versiyonu gibi. Bu arada çizgi biçimi üçüncü fren lambası ve ortada konumlu arka sis lambası gibi detaylar da atlanmamış. Bu zamana kadarki Astra tasarımlarının göze batmamak için biçildiğini düşününce, kafa çevirten bu tasarımın Astra ile buluşması ilginç sonuçlar doğurabilir.

yeni kasa opel astra 2022

Kostümün altında, PSA’nın elden geçirerek neredeyse baştan yarattığı EMP2 altyapı bulunuyor. Yeni altyapıya rağmen Astra’nın boyutları çok değişmemiş; boyu sadece 4 mm artarken aks mesafesi de 13 mm uzamış. Sonuçta Astra 4,37 metre boyu ve 2,68 metrelik aks mesafesiyle sınıf ortalamalarında bir otomobil. Bu değerler kısa süre önce tanıtılan ve 2022 başında satışa sunulacak olan yeni Peugeot 308 ve Seat Leon ile çok benzer, VW Golf’tense daha iri  bir Astra ile karşılaşacağımızı gösteriyor. 370 litreden 422 litreye büyüyen bagaj hacmi de diğer bir güzel haber.

Yeni Astra’nın kokpiti ilk bakışta Mokka’dan alınmış gibi görünüyor. Fakat detaylar çok farklı. Öncelikle yepyeni bir multimedya arayüzü yeni PSA kompakt sınıf ailesiyle yola çıkartılmış olacak. Mevcut sistemin tüm ekranı kullanamaması ya da kimi teknolojilerden geri kalan hali bu yazılımla tarihe karışacak. Günlük hayat diliyle işlem yapabilme ve kablosuz telefon yansıtma yeni multimedya sisteminin en önemli kozları. Bir Opel modelinde görmeyi umacağınız kaliteli havalandırma kumandalarıysa artık multimedya ekranının içine gömülmüş durumda. 10 inçlik iki ekrandan oluşan bu kokpit yapısı tabii ki üst donanımlara özgü olacaktır.

yeni kasa opel astra 2022

Elektronik yardımcılar konusunda da Astra bolca ilerlemeye sahip. Uzun menzilli kör açı algılama sensörleri sayesinde kendi kendine şerit değiştirebilen Astra, şerit ortalayabilen takip sistemi ve dur/kalk yardımcılı adaptif hız sabitleme sistemiyle de otonom sürüşe geçiş için bir adım atmış olacak.

Motor seçenekleri konusunda çok sürpriz yok; 1,2 litrelik benzinli motor ve 1,5 litrelik dizel motor klasik severler için sunulacak. Bu motorların 130 HP güç üreten versiyonları 8 vitesli otomatik şanzımanla da sunulacakmış, detay verilmese de bunun anlamı dizel motor/otomatik şanzıman ikilisinin Astra menüsünde varlığını sürdüreceği olabilir. Bunu dışında 1,6 litrelik benzinli motoru merkeze koyan bir prizden şarj edilebilir hibrit de Astra’da bunulacak. Muhtemelen 180 HP ve 225 HP sistem gücü üreten iki versiyon söz konusu olacak ama bunların ikisi de önden çekişli olacak.

Önde McPherson ve arkada torsiyon çubuğundan oluşan süspansiyon sistemi, yüksek hızlı otoyol sürüşlerindeki dengesi için özenle geliştirilmiş. Özellikle dengenin hassas olduğu anlardaki frenlemeler konusunda Opel mühendisleri fazladan çalışma yapmış. Yeni altyapı sayesinde burulma direnci selefine göre yüzde 14 yükseltilmiş. Arka aksın yanal ivmelere karşı gücünü arttıran Watt Kolu artık tamamen terkedilmiş durumda. Son olarak Opel klasikleri de yeni Astra’da kendisine yer bulmuş; AGR sertifikalı ve havalandırmalı koltuklar ve her biri 84 LED hücresine sahip yüksek çözünürlüklü matrix LED farlar Astra’nın sınıfından ayrılacağı donanımları olacak.

Yeni Opel Astra, Avrupa pazarlarında 2022’nin ilk aylarında satışa sunulacak. Türkiye içinse ilk çeyreği beklemek daha doğru olabilir.

yeni kasa opel astra 2022 yeni kasa opel astra 2022