İlk bakışta Toyota kendinden bekleneni yapmış ve kazanan takıma dokunmamış gibi görünüyor. Zira C-HR üzerinde çok düşünülmesi gereken bir araç değil. Kabul etmek gerekir ki kimi özellikleri açısından sınıfında rekabetçilikten uzak ama bu tüketicileri pek etkilememiş gibi. Avrupa’da sınıfında yüzde 10’luk pazar payına sahip olması bunun kanıtı olmalı. Fakat detaylar incelendiğinde Toyota’nın işini ciddiye aldığı görülüyor, C-HR ciddi bir makyajdan geçmiş.

Bunun izlerini dış tasarımda takip etmek için gerçek bir C-HR uzmanı olmanız gerekli ama böyle bir unvanın sahip bulacağından şüpheliyiz. Örneğin ön tampon değiştirilmiş ve sis lambaları kenarlara taşınmış. Farların aydınlatma alanları değiştirilmiş ama formları değişmeden kalmış, artık LED kullanılan stop lambalarının arasınaysa siyah bir bant çekilmiş. Stop lambalarının LED sinyalleri artık dönülen yönü gösterecek şekilde içeriden dışarıya doğru yanacak.

Kokpite ilk bakış, iç mekandan dış tasarıma yapılanların bile esirgendiğini düşündürüyor. Fakat durum tam tersi. Öncelikle göğüs değiştirilmiş. 8 inçlik ekranı tam üzerinde taşıyan bu yapı, sürücünün görüşünü genişletmek adına alçaltılmış. Ekranın kendisi de yazılımı da değiştirilenler arasında. Corolla’dan tanıdık fiziki düğmelere sahip yeni multimedya ekranı C-HR’da kullanılmış. Bu ekranla ilgili en önemli yenilik olaraksa muhtemelen, Aplle CarPlay ve Android Auto’yu destekliyor oluşu gösterilebilir. İç mekanla ilgili diğer yenilikler; elektrikli sürücü koltuğu ve yüksekliği ayarlanabilir yolcu koltuğunun donanım listesine eklenmesi. Bunun yanında gri tavan kaplaması da listeye eklenmiş ki arka koltuk ferahlığı açısından bu çok önemli bir gelişme.

Teknik gelişim de etkileyici. 1,8 litrelik motora sahip Hybrid versiyon, artık lityum-iyon pillere sahip. Eski nikel-metal pillerden daha hafif, daha küçük ama daha güçlü olan lityum-iyon piller ve yeni hibrit kontrol yazılımıyla C-HR Hybrid’in daha doğal bir sürüş elde etmesi sağlanmış. 1,2 litrelik motor değişmeden kalmış ama manuel şanzımanlı versiyonlar artık akıllı bir manuel şanzımana sahip olacak. Bu şanzıman vites küçültürken otomatik olarak ara gaz verecek ve vites yükseltirken de debriyaj vuruntusu hissedilmesin diye motor devrini ayarlayabilecek. Bunun yanında şanzımanın bir de kalkış yardımcısı var ki Toyota’nın iddiasına göre bu sayede C-HR’ı stop ettirmek çok zor olacakmış.

En sonaysa en önemli haberi sakladık: Yeni C-HR tüm donanım seviyelerinde Toyota Sense yardımcı sistemler standart olarak sunulacak. Yani C-HR standart olarak adaptif hız sabitleme sistemi, yaya algılayabilen otomatik fren sistemi, şerit takip sistemi ve otomatik uzun farlarla birlikte gelecek. Baz donanım olan Flame dışındaki paketlerde buna fren destekli ön ve arka park sensörleri eklenecek. Yani C-HR makyaj sonrasında sınıfında güvenlik açısından farklı bir konuma yükselecek.

C-HR’ın makyajlı versiyonunun fiyatları, Flame donanım seviyesi, 1,2 litrelik benzinli motor ve manuel şanzımanla lansmana özel 165.350 TL’den başlıyor. CVT otomatik şanzımanlı versiyonlar 177.900 TL’lik satış fiyatına sahipken Passion donanım seviyesiyle fiyat 203.150 TL’ye ulaşıyor. Hibrit versiyon ise 186.950 TL’den başlayan fiyatlar 228.700 TL’ye kadar ulaşıyor.