Geçtiğimiz aylarda hibrit motorlu yani iki farklı motoru bünyesinde barındıran otomobiller için özel bir ÖTV teşviki yürürlüğe girdi. Yasayla; içten yanmalı motorunun hacmi 1800 cc’nin altında ve elektrikli motorunun gücü 50 KW’nin üzerinde olan araçlar için ÖTV oranı yüzde 90’dan yüzde 45’e düşürüldü, ayrıca içten yanmalı motorunun hacmi 2500 cc’nin altında ve elektrikli motorunun gücü 100 KW’nin üzerinde olan araçlar için de ÖTV oranı yüzde 145’ten yüzde 90’a düşürüldü. İlginç bir şekilde yasadan faydalanabilen modeller sadece Toyota bünyesinde yer alıyor. Yasanın ilk kısmı için bu normal çünkü C-HR Hybrid ülkemizde üretiliyor ve yerel pazarda satılabilmesi için bu tür bir avantaja ihtiyacı var. İkinci kısımsa bize fazladan katma değeri olmayan RAV4’le ilgili. Nedeni ne olursa olsun ÖTV’den biraz olsun yakamızı kurtarmak iyi geliyor ve bu sayede yeni versiyonlarla da tanışıyoruz. O zaman Auris Hybrid’e merhaba diyelim.

Auris Hybrid’in motor kaputu altında doğrudan Prius’tan alınmış hibrit teknolojisi yer alıyor. Atmosferik beslemeli ve 1,8 litrelik hacme sahip benzinli motora eşlik eden bir elektrik motoru söz konusu. İşin sırrı, bu iki motorun bir arada çalışmasını sağlayan aktarma elemanı, yani şanzımanda. Toyota’nın belki gereğinden fazla basite indirgeyerek e-CVT adını verdiği şanzıman, hem elektrikli hem de içten yanmalı motorun gücünü (bu iki motor Auris’i bir arada ya da tek tek çalışarak ilerletebiliyor) yere aktarmanın yanısıra araç boşta ilerlerken pillerin şarj olması için gücün şarj dinamosuna aktarılmasını da sağlıyor. Sürüş açısından bakıldığındaysa evet bir CVT gibi davranıyor.

İçten yanmalı motor hacminden beklenenin daha gerisinde, 99 HP güç ve 142 Nm tork üretiyor. Neden yüksek hacimli olduğu sorusu için, Atkinson çevrimiyle çalışan motorun fazladan hacmini ısıl verimlilik için kullandığı ve bu sayede gerçek hayat tüketim verisini düşürmesi cevap olabilir. Elektrik motoru ise 82 HP güç ve 207 Nm tork üretiyor. Sistemin toplam gücü 136 HP olarak açıklanıyor ama torku açıklanmamış. Sonuç olarak Auris Hybrid bir performans otomobili değil ama Prius tecrübemiz pedalı halıya yapıştırırsanız hiç de kötü olmayan bir performans sunduğu yönünde ki 11,2 saniyelik 0-100 km/s hızlanma değeri de bunu kanıtlar nitelikte.

Asıl önemli konuya gelirsek; Toyota’nın iddiasına göre Auris Hybrid 100 km’de 3,5 litre yakıtla yetinebiliyor. Bu değer 1.4 D-4D dizel motora sahip versiyon için 100 km’de 4,0 litre. Tabii buna inanmak için Auris Hybrid’i kendi koşullarımızda test etmemiz gerekli.

Vergi indirimi sayesinde Auris Hybrid yüzde 90 yerine yüzde 45’lik ÖTV dilimine dahil ediliyor. Bu da fiyatının neredeyse yüzde 30 düşmesi anlamına geliyor. Detaylarını ve güncel fiyatları aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz ama şu anda lansman fiyatları devrede ve Auris Hybrid’in fiyatları D-4D motorlu versiyon ile neredeyse tamamen aynı. Üstelik Active isimli baz donanım, 7 inçlik ekran, geri görüş kamerası ve 7 havayastığı gibi doyurucu bir donanım listesine sahip.

Toyota Auris Hybrid fiyat listesi için tıklayın.