Pazarımız gitgide daha fazla dizeller ya da keyifsiz benzinlilerin istilası altında kalıyor. Artık lüks coupeler bile dizel motor tıkırtısıyla ve egzozlarından püsküren kara dumanlarla ilerliyor. Bu tablo elbette ki yüksek yakıt fiyatlarının sonucu. Fakat makul tüketim ve istediğinizde yüksek keyif hala imkansız değil. VW’nin çift aşırı beslemeli TSI motoru bunu başarıyor. Fakat ne yazık ki bu motor da yavaş yavaş tarih sahnesine gömülmek üzere. Öyle ki bu motorun şenlendirdiği küçük sınıf 3’lüsünden geriye sadece Seat Ibiza Cupra kaldı. Fabia RS artık fiyat listesinde yok, Polo GTI ise yerini yeni bir motora sahip makyajlı versiyona bırakana kadar sahneyi terketti. O zaman elimizdekinin ne kadar iyi olduğuna bakalım.

seat ibiza cupra

1- Nedir?

Seat’ın küçük sınıf üyesi Ibiza’nın en güçlü versiyonu. Boyu 4,05 metre, aks mesafesi 2,47 metre ve boş ağırlığı da 1184 kg ama kaputunu altında 180 HP güç ve 250 Nm tork üreten bir motor yer alıyor. Cupra sadece en güçlü değil aynı zamanda da en hızlı Ibiza. Daha sert ve daha alçak süspansiyon sistemi Cupra’ya özel bir donanım. FR donanımında da daha sportif bir süspansiyon sistemi sunuluyor ama Cupra’nınki kendine özgü.

seat ibiza cupra seat ibiza cupra

2- İç mekanı nasıl?

Ibiza 30 yıldır piyasada ve bu süre içerisinde hiçbir zaman sınıfının en kaliteli iç mekanına sahip modeli olmadı. Güncel nesil de bu saptamayı değiştirmiyor. Sonuçta VW Grubu çatısı altındaki markalarda kalite algısı Audi ve VW’nin tekelinde ve A1’le Polo dışındaki küçük sınıflar da daha sıradan özelliklerle yetinmek zorunda. Malzemeler çok kaliteli olmasa da görüntülerinde yadırganacak çok fazla özellik yok. Dijital ekranlar sıradışı bir demodeliğe sahip; bu kadar düşük çözünürlüklü bir ekranı en son ne zaman gördüğünüzü hatırlamayabilirsiniz. Cupra özelinde ise dozunda ayarlanmış sportif detaylar sayesinde çekici bir kabin elde ediliyor. Etli ve altı düz direksiyon simidi, metal pedallar ve yan destekleri yüksek koltuklar yeterli görülmüş ki bu kesinlikle doğru. Bu detayların tamamı aynı zamanda işlevsel de. Sportif direksiyon simidinin üzerinde hiçbir kumanda yok. Müzik sisteminin kumandası Fransızlar’da olduğu gibi direksiyonun arkasında ama onların aksine sağ taraf yerine sola yerleştirilmiş. Kabinin ergonomisi yeterince iyi.

seat ibiza cupra seat ibiza cupra

3- Motor/şanzıman nasıl?

Bilindiği gibi neredeyse muhteşem. Motor tam bir başyapıt ve etkileyiciliği tanıtıldığı ilk günkü kadar yüksek. Alt devirlerde motoru bir kompresör besliyor. Bu sırada nispeten büyük turbo da pallerini egzoz gazlarıyla doldurmak için çırpınıyor. Orta devirlerde iki aşırı besleme sistemi bir arada çalışırken, üst devirlerde motordan fazla güç çalmaya başlayan kompresör küçük bir kavrama seti sayesinde motordan ayrılıyor ve aşırı besleme görevi sadece turboya kalıyor. Sonuçta tüm devirlerde güçlü, esnek ve şaşırtıcı derecede devirlenme isteğine sahip bir motor ortaya çıkıyor. Ibiza’nın düşük ağırlığı, Cupra’nın yüksek gücü karşısında iyice önemsiz kalıyor. Daha da iyisi için Cupra standart olarak DSG çift kavramalı otomatikleştirilmiş manuel şanzımanla donatılıyor. Vites  geçişleri arasında motor adeta nefes bile alamıyor ve vitesleri direksiyonun üzerindeki düğmelerle manuel değiştirmek de ayrı bir keyif. Bütün bu avantajlar arasında “gerçek otomobil tutkunu GTI’ını manuel şanzımanla alır” diyen birileri hala varsa, muhtemelen kısa bir süre sonra bunu inkar etmeye başlayacaktır. Sonuçta günümüz teknolojisinin sağladığı vites değişimleriyle bir insanın başetmesi imkansız. Peki ilk cümledeki “neredeyse” ne anlama geliyor? Ibiza Cupra, otomatik modda ilginç bir şekilde motor/şanzıman uyumsuzluğu yaşıyor. Bu durum Polo GTI ya da Fabia RS’te yoktu, bu nedenle şanzıman ya da motoru suçlamak yerine Seat’ın kullandığı yazılım ayarlarını suçlamak gerekli. Motor yeterince güçlü olsa da şanzıman hafif bir eğim gördüğü anda 7. ve 6. vitesler arasında bocalamaya başlıyor. Devir 6 için fazla 7 içinse az kalıyor. Neyse ki çözüm basit, vites küçültme düğmesine küçük bir dokunuşla manuel mod seçilmiş ve şanzımanın işkencesi bitmiş oluyor. Motor/şanzıman ikilisiyle ilgili son özellik; şaşırtıcı bir şekilde, şehirde yapılacak sakin kullanımlarda 7,5 litre/100 km’lik tüketim değeri elde edilebilmesi. Gücün hakkını verirseniz 8,6/100 km’lik tüketim değerini buluyorsunuz, sürüş videonuzun Youtube’da küfür almasını sağlayacak şekilde kullanırsanız da 10 litre/100 km’yi rahatça aşıyorsunuz.

4- Sürüşü nasıl?

Cupra takısı büyük vaatlerle birlikte geliyor ve Ibiza da bütün beklentileri karşılamayı başarıyor. Süspansiyon sistemi sert ayarlanmış, şasisi yere 1 cm daha yakın, direksiyon elektroniği yeniden ayarlanmış, düşük profilli ve geniş tabanlı lastiklere sahip. Fakat bunlar tüm GTI’ların ortak özelliği. Ibiza Cupra’yı (ve tabii ki kuzenlerini) diğerlerinden ayıransa 180 HP gibi aslında çok da sıradışı olmayan güç seviyesine rağmen sunduğu eğlence. Bu eğlencede başrol oyuncusu XDS isimli çekiş sistemi. Aslında XDS bir sistem değil, ESP’nin bir yan özelliği olan tork vectoring için hazırlanan bir yazılımın adı. XDS sayesinde tahta sertliğine sahip olmayan bir ön aksa rağmen önden kaymalar önlenebiliyor. Yazılım, viraj içinde kalan lastiğe küçük fren darbeleri yapıyor. Böylece açık diferansiyel üzerinden akan güç, kendine daha rahat bir yol sunan dışta kalan lastiğe akıyor. Bu sayede, hem güç aracın ağırlığının altında kalan ve yola çok daha iyi tutunan lastiğe aktarılıyor, hem de içte kalan lastiğin geride kalmasıyla otomobilin burnu virajın içine dönüyor. Ibiza Cupra yüksek gücüne karşın en küçük bir önden kayma ibaresi dahi göstermeden keyifli bir sürüş sunuyor. Dahası, biraz önce değindiğimiz gibi süspansiyon sistemi tahta sertliğinde de değil. Bunun yerine sert ama kabul edilebilir ölçüde darbe emişi de sağlayan bir ayar tercih edilebilmiş. Kabindeki ses seviyesi güncel normlara göre fazla. Tabii bu noktada madem sessiz sürüş arıyordun ne işin vardı GTI’la diyebilirsiniz ve sonuna kadar da haklı olursunuz. Sonuç olarak Ibiza Cupra konforlu değil ama bir GTI olarak gayet kabul edilebilir sürüş rahatlığı sunuyor.

seat ibiza cupra seat ibiza cupra

5- Kullanışlı mı?

Cupra sadece 3 kapılı karoserle satılıyor. Bu da kullanışlılığının kısıtlanmasına neden oluyor. Arka koltuklar normal bir küçük sınıf kadar genişliğe sahip ama bu bölüme geçiş de zor bu bölümde ferah bir yolculuk yapmak da imkansız. 236 litrelik bagaj hacmi sınıf ortalamanın biraz gerisinde. Çapraz geri görüş açısı neredeyse hiç yok ama öne doğru yeterince geniş.

6- Sonuç

Sonuç olarak şu anda piyasada fazla küçük GTI bulunmuyor, bulunanlarsa oldukça pahalı. Hal böyle olunca da Ibiza Cupra’nın pırıltısı artıyor. Bu linkten inceleyebileceğiniz gibi Cupra’nın fiyatı, donanımı ve motor gücü dikkate alındığında adeta kelepir.

seat ibiza cupra