Elantra’nın ülkemizdeki geçmişi biraz karışık. Bir dönem gelip çok da göze batmayan bir kariyer yaptıktan sonra bizimle ilişkisine ara verdi ve son nesille birlikte tekrar geri döndü. Güncel versiyonun 1,6 litrelik dizel motor ve 6 vitesli otomatik şanzımana sahip versiyonu ilgi çekiciydi ama yüksek satış fiyatı nedeniyle Avrupalı rakipleri karşısında varlık gösteremedi. Yeni neslin neler yapabileceğini zaman gösterecek.

Hyundai Elantra 1.6 CDI DCT testi için tıklayın.

2016 hyundai elantra

Yeni nesil, tasarım diliyle güncel Hyundai çizgisine sahip. Audi modellerini andıran baskın ızgara tasarımı ve keskin detaylar yeni tasarım anlayışının göze batan özellikleri. Otomobilin boyu 4,57 metre ve aks mesafesi de 2,7 metre. Anlayacağınız ebatlarda fazla bir değişiklik yok. İç mekan tasarımı baştan aşağıya değişmiş ve eskinin buram buram uzak diyarlar kokan tasarımı yerine çok daha Avrupai bir tasarım benimsenmiş. Hatta ilk bakışta aklımıza Seat Leon’un iç mekanını getirmedi desek yalan olur. Hyundai geleneklerinden ödün vermemiş ve sedanının bagaj hacmini 458 litrelik ortalamanın altında bir değerde tutmayı başarmış.

yeni nesil hyundai elentra

Yeni nesil Elantra’nın yürüyen aksamında çok büyük değişiklikler yok. Önde McPherson ve arkada torsiyon çubuklu süspansiyon sisteminin yanında elektrikli direksiyon sistemi sunulmaya devam ediyor. Hyundai’nin iddiasına göre titreşim ve gürültü seviyeleri bir hayli azaltılmış. Motor seçenekleri de neredeyse değişmeden kalmış. 1,6 litrelik atmosferik benzinli motor ve 1,6 litrelik dizel varlığını sürdürmeye devam ediyor. İki motor da i30’un makyajla kullanmaya başladığı yeni sürümlere sahip. Dizel motor 136 HP güç ve 300 Nm tork (6 vitesli manuel şanzımanla 260 Nm) üretiyor ve 7 vitesli çift kavramalı otomatikleştirilmiş manuelle de kullanılabiliyor.

Yeni neslin benzinli motor seçeneğiyse 127 HP güç ve 155 Nm tork üreten atmosferik motor. Bu motor 6 vitesli manuel ya da 6 vitesli tork konvertörlü otomatik şanzımanla donatılabiliyor.

Elantra’nın fiyatları benzinli motor ve manuel şanzımanla 56 bin 590 TL’lik iddialı bir seviyeden başlıyor. Dizel motor ve otomatik şanzımanlı versiyonsa 84.990 TL’lik satış fiyatına sahip.

Hyundai Elantra fiyat listesi için tıklayın.