Polestar markası ilk olarak Volvo modellerine fazladan güç kazandıran eklentilerle tanıtıldı. Hemen her motor seçeneği için elektronik modifiyesi, fabrika güvencesi altında Polestar markasıyla Volvo modellerine eklenebiliyordu. Bugünse marka, Volvo’nun farklı bir yüzünü göstermek için kullanılıyor: Elektrikli ama sıkıcı olmayan otomobillerle Tesla’nın açtığı yoldan ilerlemek. İlk model, yani Polestar 1, düşük üretim kapasiteli bir gövde gösterisiydi. Polestar 2 ise oyuna gerçek girişi temsil ediyor. Üstelik de öyle üst perdeden gelen bir giriş değil bu, pazarın en kanlı olduğu kompakt sınıfa giriş.

polestar 2 2020

Polestar 2, 4,61 metrelik uzunluğa ve 2,74 metrelik aks mesafesine sahip. Model, Volvo’nun XC40’la tanıttığı ve tüm kompakt sınıf ailesi tarafından paylaşılacak olan yeni altyapısı CMA üzerinde yükseliyor. Yani kompakt altyapı üzerinde yükselen ilk sedanvari araç Polestar 2 oldu. Bu da bize 2’nin aslında yakın zamanda tanıtılacak kompakt sedan S40 hakkında da bir çok bilgi verdiğini gösteriyor. Bunların ne kadarı S40’a geçer, geçerken biraz küçülür mü göreceğiz. Bu arada biz konumuza dönelim.

polestar 2 2020

2, zeminine yerleştirilmiş 27 modülde toplam 78 kWh kapasiteli pillerden güç alıyor. İlk etapta tanıtılacak olan ön ve arka aksa takılmış iki elektrik motoruna sahip versiyon, 408 HP güç ve 660 Nm tork ile bir hayli dikkat çekici. Bu haliyle 2’nin 0-100 km/s hızlanmasını 5 saniyenin altında tamamlaması bekleniyor. Fakat bir elektrikli söz konusu olunca asıl konu menzil. Burada Polestar oldukça iddialı. Yeni gelen WLTP normlarına göre 2’nin menzili 500 km.

Otomobilin tek yeniliği elektrikli oluşu değil. 2’nin multimedya sistemi Google’ın otomobiller için geliştirdiği Android işletim sistemine sahip olacak. Yani 2 akıllı telefon gerektirmeden Google Maps ya da Assistant gibi hizmetlere 11 inçlik ekran üzerinden ulaşmak mümkün olacak. Bunun dışında araç ayarları da bu uygulamalara entegre edilebilecek.

polestar 2 2020

Volvo yeni nesillerin sahiplenme güdüsünün düşüklüğüne hızlı tepki verebilmek için bir süredir abonelik ve araç paylaşım sistemleri üzerine çalışıyor. Android işletim sistemli multimedya bu konuda da yardımcı olacak. 2 cep telefonundan sürücünün araca yaklaştığını anlayabilecek, kapıları açacak ve sürücü koltuğunda insan oturduğunun anladığı anda da kendi kendine hareket etmeye hazır hale gelecek. Hatta cep telefonu algılandığında gösterge tablosu iri grafiklerle şarj durumunu gösterecek ki sistem abonesi araca binmeden önce pillerin durumu hakkında bilgi edinebilsin. Tabii bu hızlı tüketim toplumunda sıcak bir karşılama gibisi olmaz; Polestar 2 kullanıcısı yanına geldiğinde matrix LED farlarıyla diğer aydınlatma elemanlarıyla bir ışık gösterisi sergileyecek.

polestar 2 2020

Polestar 2 sadece internet üzerinden sipariş edilebilecek. İlerleyen dönemde bir iki tane showroom dokunmadan sahiplenmeye alışık olmayanlar için hizmete girecek ama sayılarının artması planlanmıyor. Önde gelen Batılı ülkeler ilk hedef pazarlar olarak belirlenmiş ve başlangıç fiyatı da ilk etapta 59.900 Euro. Üretime daha sonra dahil edilecek bir versiyonla başlangıç fiyatı 39.900 Euro’ya kadar inecek. Bizse dillere destan vergi sistemimizle 1,5 litrelik benzinli motora sahip S40’ı beklemeye devam edebiliriz.

polestar 2 2020

polestar 2 2020

polestar 2 2020

polestar 2 2020

polestar 2 2020

polestar 2 2020

polestar 2 2020

polestar 2 2020

polestar 2 2020