Otomobil dünyasını normalden daha büyük bir ilgiyle takip edenlerin bir çoğunun ortak hayalidir: Bir Japon kadar dayanıklı ve bir Alman kadar keyifli bir otomobil. Bu hayaliniz gerçek oldu. Toyota, BMW’den aldığı dizel motoru ilk olarak Verso’da kullandı ve ortaya Japon disipliniyle üretilmiş Alman kalpli bir model çıktı.

toyota verso 1.6 dizel

1- Nedir?

Toyota’nın Avrupa pazarları için geliştirdiği kompakt vanı. Sakarya’da kurulu fabrikada üretilip tüm Avrupa’ya ihraç ediliyor. Bugüne kadar iç pazardaki varlığı neredeyse yoktu. Çünkü 1,6 litrelik benzinli motoru 1,5 tonluk kütlesi için tek kelimeyle yetersiz kalıyordu. Boyu sadece 4,46 metre ama aks mesafesi 2,78 metre. Kıyaslamak gerekirse sedan kardeşi Corolla 4,62 metre uzunluğa ve 2,70 metrelik aks mesafesine sahip. Nispeten kısa boyuna rağmen Verso’yu 7 koltukla donatmak mümkün.

2- İç mekanı nasıl?

Verso uzun zamandır piyasada ama eminiz tanıyanı azdır, bu nedenle de yeni motor şablonu yerine yeni model şablonunu takip ediyoruz. Verso’nun iç mekanında bariz bir Toyota havası hissediliyor. Avrupa için geliştirilmiş olsa da Avrupa zevklerine göre döşenmemiş. Bolca plastik, kaliteli işçilik ve süslerden uzak tasarım en önemli özellikler. Gösterge tablosu, vanlarda görmeye alıştığımız ama hala anlamsız olacak şekilde direksiyonun arkası yerine kokpitin ortasında konumlu. Bu yerleşim bir fayda sağlamıyor, direksiyonun arkası ek saklama gözü olarak da kullanılmamış, fakat göstergelerin takibini zorlaştırıyor. Toyota rakipleri gibi dijital göstergeler yerine analog göstergelere sadık kalmış. Yiğidi öldürüp hakkını yemeyelim, Verso’nun göstergeleri yanlış yerleştirilmiş gösterge tabloları arasında en rahat takip edilenlerden biri.

toyota verso 1.6 dizel

3- Yaşam alanı geniş mi?

Bir vandan beklendiği üzere, neredeyse mucizevi bir genişliğe sahip. Arka koltuklarda sunulan diz ve baş mesafesiyle Corolla bir kenara Avensis bile rahatça geride bırakılıyor. 3. sıra koltuklar, ya da daha doğru tabirle koltukçuklar bagaj zemininde gizli duruyor ve kolayca açılıyor. Fakat bu koltuklara birilerini oturtmak o kadar kolay değil. Öncelikle 3. sıraya geçmek için 2. sıra koltukları katlayarak açacağınız dar alandan geçmeniz gerekiyor. İkincisiyse 3. sırada rahat oturulabilmesi için 2. sıradaki diz mesafesinin lüks sınıftan küçük sınıf seviyesine indirilmesi gerekiyor. Yani Verso’yu ya acil durumlar için 7 kişilik ya da en iyisi 5 kişilik ve büyük bagajlı bir araç olarak kabul etmek en iyisi. Gerçekten 7 kişilik bir araç arıyorsanız da Verso ya da rakipleri yerine Lancia Voyager ya da Mercedes Viano gibi daha iri kıyım modellere bakmanız en iyisi. Verso 5 kişilik kullanımda 440 litrelik bagaj hacmi sunuyor ki bu en önemli rakiplerinin gerisinde kalıyor. 7 kişilik kullanımdaysa iki sırt çantası alacak 155 litrelik alandan öteye geçemiyor.

toyota verso 1.6 dizel toyota verso 1.6 dizel toyota verso 1.6 dizel toyota verso 1.6 dizel

4- Motoru iyi mi?

Adını motor üretiminden almış bir üretici ne kadar kötü bir motor geliştirebilir ki? BMW’nin daha önceki PSA işbirliğinden miras kalan dizel motoru geliştirerek elde ettiği 1,6 litrelik motor, 112 HP güç ve 270 Nm tork üretiyor. Aslında bu motor artık çok da BMW sayılmaz. Çünkü Alman üretici bu motoru yakın zamanda üretimden kaldıracak ve 1,5 litrelik yeni motora geçiş yapacak. Fakat bu kötü haber değil, özellikle de Verso için hiç değil. Çünkü bu başarılı van şimdiye kadar, en azından ülkemizde, bu kadar keyifli bir güç kaynağına sahip olamamıştı. Bu motor ve 6 vitesli manuel şanzımanla Verso’nun boş ağırlığı 1590 kg. Fakat yeni motoruyla hızlanırken ön lastiklerinin hatrı sayılır kısmını asfalta bırakabiliyor. 1. ve 2. viteslerde kontrol altında tutulması gereken bir hızlanma istekliliği var ve bu durum gerçekten yüksek hızlara ulaşılıp yüksek tavanlı bir vanın aerodinami kurallarıyla savaşını kaybetmesine kadar beklenmedik derecede istekle devam ediyor. Vites uyarısına bakarsanız 1500 d/d’nın altına inmemeniz gerekiyor ve bu çoğunlukla doğru ama bu seviyenin altında da en azından düzlükler için yetecek tork sunulmaya devam ediyor. 6 vitesli manuel şanzımanın geçişleri yumuşak ve oranlarının ilk 5’i iyi ayarlanmış. 6. vitesin uzunluğu otoyol kullanımlarında ses seviyesini düşürüyor ama şehir trafiğinde de fazladan vites değişimlerine neden oluyor. Tüketim açısındansa başarı sabit, bu kadar ağır bir araç için elde edilen 6,9 litre/100 km’lik değer iyi kabul edilmeli. Modern rakipler daha düşük gövde ağırlığı ve beraberinde de daha düşük tüketim değerleri sunabiliyor.

5- Sürüşü nasıl?

Buraya kadar BMW’den alınan bölümlerin başarısından bahsettik. Bundan sonrası Toyota’nın işi. Makyaj sonrasında Verso sürüş kalitesi anlamında büyük yol katetti ama hala tam bir başarıya ulaşmış sayılmaz. Süspansiyon sistemi  kesinlikle başarılı ama ses izolasyonu konusunda eksikler var. Yol gürültüsüne yeni motorla birlikte dizel tıkırtıları da eşlik ediyor ve bu da özellikle uzun yolculuklar için kötü bir haber. Direksiyonun hassaslıktan ve hızdan mahrum olması bir van için çok da kötü bir durum değil. Süspansiyon sistemi konfor konusundaki başarısını yol tutuş konusunda da gösteriyor ve yüksek ve ağır karoseri dengede tutmayı başarıyor. Fren hissinin zayıflığı ise farklı bir konu. Fren sistemi kötü değil ama ilk yavaşlamadaki negatif ivme hissi oldukça düşük. Verso’nun eğim kalkış yardımcısı otomatik olarak devreye girmiyor. Bunun yerine Mercedes modellerindeki gibi fren pedalına sert basarsanız devreye sokabiliyorsunuz.

6- Kullanımı kolay mı?

Bu noktada klasik Uzak Doğulu sorunlarından bahsetmek adettendir ama artık böyle bir şey kalmadı. Verso’nun tüm özelliklerinde Avrupalı beklentileri karşılanmış. Merkezi kilidi hıza duyarlı, tüm camları tek dokunuşta açılabiliyor, kokpitinde teknolojik donanımlar var, ergonomik sorunları oldukça az ve pedalları da kabul edilebilir sertlikte.

7- Sonuç

Sonuç olarak Verso yeni motoruyla hiç olmadığı şekilde iddialı. Üstelik 3 farklı donanım paketi sayesinde de nispeten uygun bir başlangıç fiyatına sahip olabiliyor.

Toyota Verso fiyat listesi için tıklayın.

toyota verso 1.6 dizel toyota verso 1.6 dizel toyota verso 1.6 dizel toyota verso 1.6 dizel toyota verso 1.6 dizel

toyota verso 1.6 dizel toyota verso 1.6 dizel toyota verso 1.6 dizel toyota verso 1.6 dizel toyota verso 1.6 dizel

toyota verso 1.6 dizel toyota verso 1.6 dizel toyota verso 1.6 dizel toyota verso 1.6 dizel