Toyota uyanan bir dev gibi. Güne uyumdan uzak kalan modellerini etkili makyaj operasyonlarıyla yeniliyor ve bu da gelecek nesiller için daha umutlu olmamızı sağlıyor. Auris’in makyajı gerçekten etkileyiciydi ve şimdi sırada Corolla var. Makyajdan beklentimiz far değişiminden ibaret olmaması yönünde ve bu sayede Corolla sınıfında çok ama çok daha iddialı bir konuma gelebilir. Peki beklentilerimiz gerçeklerle örtüşüyor mu?

toyota corolla test yorum

1- Nedir?

Toyota’nın kompakt sınıf sedanı. 4,62 metrelik uzunluğuyla çok da iri bir otomobil değil gibi ama 2,7 metrelik aks mesafesiyle sınıfının önde gelenlerinden. Makyajla dış tasarımda burun tasarımı toptan değişirken ve arka kısımda sadece stop lambaları değişti. Corolla Toyota’nın Adapazarı’nda kurulu tesislerinde üretiliyor.

toyota corolla test yorum

2- İç mekanı nasıl?

İç mekan da makyajdan nasibini almış ve açıkçası bu da çok iyi olmuş. Malzeme kalitesi, en azından bizim kullandığımız Premium donanım seviyesine sahip versiyonda, oldukça iyiydi. Alt kısımlarda kullanılan deri benzeri malzemeden dokunmatik ekranın etrafını saran lake kaplamalara ve sağa sola serpiştirilmiş alüminyum görünümlü parçalara kadar oldukça şık ve göz okşayan bir kokpit söz konusu. Kokpitin kullanışlılığı da başarılı, tüm camlar tek dokunuşta iniyor, yol bilgisayarı direksiyon simidi üzerinden kumanda ediliyor ve direksiyonun sol arkasında gizli kalan konumu kötü olsa da ayna kumandaları aydınlatılıyor. Bunlar otomotiv dünyası için küçük Toyota için büyük adımlar. Dokunmatik ekranın dokunma hassasiyeti de grafikleri de çok etkileyici değil. Fakat dokunmatik düğmelere sahip olması ve bütünleşik yapısı etkileyici görünüyor. Bütün bu teknoloji atılımının içinde Toyota’nın Casio saatini unutmamış olması da son dönemde özlediğimiz sadakat örneklerinden biri.

toyota corolla test yorum

3- Yaşam alanları ve bagajı geniş mi?

Arka koltukları sınıfında az bulunacak diz mesafesi sunuyor. Bunun yanında bizim test aracımızın içi tamamen siyah kaplamalara sahipti ve arka yan camları da koyu filmlerle karartılmıştı. Bu da doğal olarak kasvetli bir iç mekan anlamına geliyor. Koltuk dolgularının yumuşaklığı hem ön hem de arka koltuklar için geçerli bir durum ve bu kısa yolculuklarda keyifli olsa da uzun yolculuklar için en iyi seçim değil. 452 litrelik bagajın duvarları düz değil ve bu da kullanışlılığı kısıtlıyor ama yükleme ağzı geniş ve arka koltuk sırtlıkları da yatırılabiliyor.

toyota corolla test yorum

4- Sürüşü nasıl?

Motor kısmını hızlı geçiyoruz çünkü makyajla değişen yok. 1,33 litrelik ve 1,6 litrelik atmosferik beslemeli benzinli motorlara 1,4 litrelik dizel motor eşlik ediyor. Benzinli motorlar tork fakiri ve turbo çağına uyum sağlayamıyor. Dizel motorsa kendi çapında çok iyi bir üretim olsa da rakiplerin daha hacimli ve daha güçlü dizelleri karşısında tek kozu düşük tüketim. 90 HP güç ve 205 Nm tork üreten motor keyifle devirleniyor ve 5000 d/d’ya kadar çıkabiliyor, esnek ve çok sakin çalışma karakterine sahip. Fakat performans hissi pek yüksek değil ve 1,3 tona yakın ağırlığa sahip Corolla karoseri altında bolca vites değişimine ihtiyaç duyuyor. Biz çok uzun bir yolculukta çok zorlanmadan 4,8 litre/100 km’lik tüketim elde ettik ve şehir etabında da 5,4 litre/100 km’lik tüketimde kalabildik; anlayacağınız bu motorla Corolla mazotu koklayarak ilerliyor. Sürüşün geri kalanında tablo bu kadar güzel değil. Auris’e yapılan iyileştirmelerin hiçbiri Corolla’ya taşınmamış. Corolla bildiğimiz Corolla. Lastik yuvarlanma gürültülerine rüzgar uğultuları eşlik ediyor ve süspansiyon sistemi de hem vuruntulu çalışıyor hem de erken gelen önden kaymaya neden oluyor. Oysa ki Auris’in gelişimi Corolla’yı modern rakiplerinin karşısında bile çok güçlü konuma getirebilirdi. Direksiyon sistemi iyi geri bildirime ve hassas yönlendirmeye sahip ama bu sürüş keyfinin vasatlığını gideremiyor.

5- Donanımları nasıl?

Corolla’yla hayat Life isimli donanım seviyesiyle başlıyor ve Life adı üzerinde sadece nabzı atan bir donanım. Bu seviyede tasarruf o kadar yüksek ki gündüz farları bile makyaj öncesi versiyonlarla aynı. Gösterge tablosu diğer versiyonlardan farklı ama diz havayastığına varıncaya kadar 7 havayastığı donanıma dahil. Geri kalanlar Touch, Active Advance ve Premium ki bunlar da yeterliden abartılıya kadar uzanan listelere sahip. Premium donanım seviyesinde sunulan LED ön farlar o kadar iyi aydınlatma menziline sahip ki sırf onlar için en üst donanım tercih edilebilir.

6- Fiyatları nasıl?

1,33 litrelik baz benzinli motor ve Life donanım seviyesi küçük sınıf fiyatına yakın. Böylece ikinci el kompakt sınıf üyesi satın almayı düşünenler kendini bir anda yepyeni bir Corolla’nın direksiyonunda bulabiliyor. Giriş seviyesiyle diğer versiyonlar arasındaysa uçurum var. Özellikle dizel motorlu versiyonlar güç seviyesi göz önüne alındığında pahalı kalıyor.

Toyota Corolla fiyat listesi için tıklayın.

7- Satın almalı mıyım?

Nokta atışı istekleriniz varsa neden olmasın? Geniş kullanım alanlı ve düşük tüketimli bir araç arıyorsanız dizel motoruyla Corolla sizin için kesinlikle uygundur. Bunun dışında ALJ güvencesi ve Toyota güvenilirliği de önemli çekim noktaları olarak sıralanabilir.

toyota corolla test yorum toyota corolla test yorum toyota corolla test yorum toyota corolla test yorum toyota corolla test yorum toyota corolla test yorum toyota corolla test yorum toyota corolla test yorum