Önce Q2 ile farklı bir Audi yüzü sonrasındaysa Audi’den gelen tasarımdaki tekdüzeliği kıracağız açıklaması. Bunların hepsi umut ışığı gibi içimize doğdu ve o farklı Audi’yi beklemeye koyulduk. Ve işte o an, yeni nesil A6, bir Audi sedanı nasıl görünüyorsa tam da öyle görünerek tanıtıldı. A5’in şıklığını sevenler için haberler iyi, artık bütün Audi sedanları A5 gibi görünecek, A6 da model monogramını görmeden tanıyamayacağımız Audi modelleri arasındaki yerini almaya hazır.

2018 yeni kasa audi a6

Yeni nesil, 4,94 metrelik boyuyla selefinden tam 7 mm daha uzun bir araç. Anlayacağınız tasarım gibi boyutlar da pek değişmemiş. Audi arka koltuk diz mesafesinin 2 cm arttığını ve bagaj hacminin 530 litre olduğunu açıkladı ki bunlar da iyi haberler. Otomobilin tasarımıyla ilgili en önemli veri, kimi versiyonların rüzgar direnç katsayısının 0,24 Cw’ye kadar düşürülmüş olması. Bu değer, A6’nın büyüklüğü düşünülünce oldukça iyi ama seri üretim sedanlar arasında en rüzgar direnç katsayısı hala 0,22 Cw ile Mercedes CLA tarafından sunuluyor.

2018 yeni kasa audi a6

Otomobilin kokpiti yeni çağın gereklerine ve tabii ki A8’in yeni nesliyle sunduklarına sahip. 10,1 inçlik MMI ekranına ek olarak 8,6 inçlik bir ekran da havalandırma kumandaları için kullanılıyor. Tabii bütün bunlar donanıma göre farklılık gösterebilecek. Dahası 12,3 inçlik dijital gösterge tablosu da sadece MMI navigation plus isimli paketle sunulacak, yani A6 bile dijital gösterge tablosunu standart olarak alamıyorken VW Tiguan için üzülmenin alemi yok.

2018 yeni kasa audi a6

Motor kaputu altında önemli yenilikler var. Örneğin tüm A6 modelleri yarı hibrit bir yapıyla gelecek. Kayış tahrikli marş motoru ve lityum-ion pil sayesinde motor 22 km/s hızın altına inildiği anda kapatılabilecek ve 55-160 km/s hızlar arasında motor kapatılıp süzülme fonksiyonu devreye alınabilecek. Bütün bunların gerçek yaşam koşullarında 100 km’de 0,7 litreye kadar tasarruf sağladığı açıklandı. Türkiye şartlarıysa gerçek hayat yerine biraz daha fanteziye kaçtığı için bu kadar yüksek tasarruf elde etmemiz pek mümkün olmayacaktır.

Motor seçenekleri  konusu ilk etapta pek uzun bir hikaye oluşturmuyor: İkisi de 3,0 litrelik bir dizel ve bir benzinli motor, standart olarak quattro 4 tekerlekten çekiş sistemiyle ve 8 vitesli otomatik şanzımanla gelecek ve A6’ya bolca performans sunacak. Bizim vergi sistemimize uygun motorlar ilerleyen dönemde gelecek ama 1,5 litrelik TFSI beklemek için hala bir nedenimiz yok.

Audi, yeni sedanını yönlendirilebilir arka tekerlekler ve alüminyum süspansiyon elemanları gibi bir dizi detayla güçlü rekabete hazırlamış. Keşke tasarım konusuna biraz daha çalışıp otomobilin yeniliklerini vurgulamayı tercih etselerdi ama tabii bu zevkler ve renkler meselesi olduğu için bize susmak düşüyor. Yeni nesil Audi A6 Haziran ayı itibariyle Almanya’da satışa sunulacak. Bizim de çok gecikmeden, belki yaz sonlarında yeni nesle kavuşmamız beklenebilir.

2018 yeni kasa audi a6 2018 yeni kasa audi a6 2018 yeni kasa audi a6 2018 yeni kasa audi a6 2018 yeni kasa audi a6 2018 yeni kasa audi a6 2018 yeni kasa audi a6 2018 yeni kasa audi a6 2018 yeni kasa audi a6 2018 yeni kasa audi a6 2018 yeni kasa audi a6