Citroen’in gelecek planları çok parlak ve parıltı için en önemli yeniliklerden biri küçük sınıf hatchback C3’ün yeni nesli. Anlaşılan o ki Fransızlar C4 Cactus’ün muhteşem bir başarı hikayesi olduğuna ve geniş bir hayran kitlesine sahip olduğuna inanmışlar. Bu hayran kitlesinin bir kısmının küçük bir hatchback de isteyebileceğini öngörmüşler ve varolan bir modelin biraz daha küçüğünü üretmekte sakınca olmadığına karar vermişler. Sonuçta da ortaya boyu 3,99 metreye düşürülmüş bir Cactus türevi gibi görünen yeni nesil C3 çıkmış. Üstelik  Cactus’ün ödüllü hava baloncukları da unutulmamış.

Citroen C3 2017

Neyse ki iç mekan Cactus’ten çok daha gerçekçi; analog göstergeler irice bir dokunmatik ekran ve fiziksel düğmelerle birlikte en azından fotoğraflarda oldukça şık görünüyor. İç mekanda sunulan alandan beklentimiz küçük sınıf bir hatchback ne sunuyorsa o. Bagaj hacmi de 300 litreyle sınıfının ortalamasıyla yetiniyor.

Citroen C3 2017

C3’ün kaputu altında 1,2 litrelik benzinli ve 1,6 litrelik dizel motorlar sunulacak. Bu motorlar ilk başlarda sadece manuel şanzımanla birlikte olacak ama ilerleyen dönemde devreye EAT6 tork konvertörlü otomatik şanzıman da girecek.

C3’ün sınıfında çığır açan özelliği iç dikiz aynasının ardına yerleştirilen ve Full HD özellikli kayıt yapabilen kamerası. Bu kamera yardımıyla sürücü isterse bir düğmeye basarak fotoğraf çekebilecek, bu fotoğrafı sosyal ağlarda paylaşabilecek ve isterse aynı düğmeye daha uzun süre basarak 20 saniyeye kadar video çekebilecek. Tüm kayıtlar 16 GB’lık dahili bellekte saklanabilecek. Dahası bu kamera kaza anında otomatik olarak devreye girip toplamda 1,5 dakikalık kayıt yapabilecek.

Kameralı bir otomobil satın almak için heveslendiyseniz çok fazla beklemeyeceksiniz. Yeni nesil C3’ün yıl sonuna kalmadan pazara sunulması bekleniyor.