Skoda’nın kaderi tüm VW Grup markaları gibi bağlanmış. Kanatlı ok logosunu taşıyan modeller, kullanışlı ama tutkudan uzak VW alternatifleri olmak zorunda. Superb de düne kadar bu statik karara uyuyordu. Passat’ın orasından burasından uzatılmış karoseri, tasarım açısından biraz alışılmadık olsa da kullanışlılık açısından büyük farklar yaratıyordu. Arka koltuk diz mesafesi lüks sınıfla yarışırken sedanın bagaj hacmi bile devasaydı. Dahası kapısında gizli bir şemsiye bile vardı. Peki yeni nesil neler sunuyor?

skoda superb

1- Nedir?

Skoda’nın orta sınıf üyesi. Boyu 4,86 metre ve aks mesafesi de 2,84 metre. Bu ebatların ikisi de Passat’tan (boyu 4,77 metre ve aks mesafesi de 2,79 metre) fazla. Bunu sağlayan yeni kullanılmaya başlanan MQB altyapı. Bu yeni yapı sayesinde gaz pedalı ve ön tekerlek merkezi arasındaki mesafe dışındaki tüm ebatlar istenildiği gibi değiştirilebiliyor. Anlayacağınız Superb de artık Passat’ın boyutlarına bağımlı değil. Bu da yeni neslin çok daha başarılı oranlara sahip olmasını sağlıyor. Bu tabii ki göreceli ama bize göre şimdiye kadar üretilmiş en şık Skoda modeliyle karşıkarşıyayız.

skoda superb

2- İç mekanı nasıl?

Ön kısımda durum orta sınıfın son zamanlarda sahip olmaya başladığı aşırı gösterişli iç mekan konseptinden uzak. Bu sınıfta lake ve ahşap kaplamalar her geçen gün biraz daha bol keseden kullanılmaya başlanıyor ve açıkçası biz bundan çok memnun değiliz. Skoda da bizim gibi düşünüyor olacak ki daha sade kaplamalar ve kumanda birimleri tercih etmiş. Genel olarak kokpitin ne coşku yarattığı ne de kendinden nefret ettirdiği söylenebilir. Kumandaların yerleşimi iyi ve kullanımları da alışkanlık gerektirmiyor. Ele gelen tüm bölümlerde kaliteli hissettiren malzemeler kullanılmış ki bu da iyi bir haber. Alan sunumu ise başka bir konu. İri boyutları sayesinde Superb bu konuda çok şanslı ve bu şansını da iyi kullanıyor. Ön kısımda sınıf ortalaması sözkonusu. Fakat arka koltuklarda hedef şaşmış. Çoğu kullanıcının sırtını yasladığında ön koltuğun sırtlığına uzanamayacağı kadar geniş bir alan sunuluyor. Baş mesafesi de sorunsuz ve bu alan gerçek bir konfor yuvası. Hal böyle olunca da insan ısıtmalı arka koltuklardan (en üst donanım seviyesinde sunuluyor) daha fazla konfor ekipmanı bekliyor.

skoda superb

3- Bagajı nasıl?

595 litrelik hacim arka camla birlikte açılan devasa bir kapağın altında kullanıma sunuluyor. Selefinin camla ya da camsız açılan bagaj kapağı artık sunulmuyor ve bunun ne kadar büyük bir kayıp olduğu tartışmaya açık.

skoda superb

4- Motor seçenekleri zengin mi?

Bizim için yeterince zengin. 1,4 litrelik baz benzinli 125 HP güç ve 200 Nm tork üretiyor ve sadece 6 vitesli manuel şanzımanla ve baz donanım seviyesiyle sunuluyor. Aynı hacimden 150 HP güç ve 250 Nm tork üreten benzinliyse hem DSG opsiyonuna hem de farklı donanım seviyelerine sahip. Bu motor gerekli hallerde iki silindirini devredışı bırakabiliyor ve performansla tasarruf arasında başarılı bir denge sunuyor. Dizel cephesindeyse 1,6 litrelik dizel motor 120 HP güç ve 250 Nm tork üreten versiyonu ve DSG opsiyonuyla açılışı yapıyor. Daha fazlasını isteyenler içinse 2,0 litrelik dizelin 190 HP güç ve 400 Nm tork üreten versiyonu standart olarak 6 vitesli DSG ile sunuluyor. Bu motor isteyenlere 4 tekerlekten çekiş sistemiyle de sunuluyor. Bu yelpaze içinde altın oranı 150 HP güç üreten benzinli motor. Bu motorla Superb fayda/maliyet oranı açısından orta sınıfın en çekici modellerinden biri haline geliyor.

5- Donanımı nasıl?

Baz donanım olan Active sadece 125 HP güç üreten 1.4 TSI ile sunuluyor ve listesinde elektrikli park freni, arka park sensörleri ve far sensörü gibi donanımlar bulunuyor. Orta seviye olan Style’da ise liste zenginleşiyor. Anahtarsız giriş sistemi, ön park sensörleri, elektrikli katlanır aynalar ve çift bölgeli otomatik klima öne çıkan donanımlar arasında. En üst donanım seviyesi olan Prestige ise adaptif bi-xenon farlar, geri görüş kamerası, önde ve arkada ısıtmalı deri-nubuk koltuklar ve elektrikli ön koltuklar gibi donanımlara sahip.

6- Sürüşü nasıl?

Açıkçası bu sefer normal İlk Sürüş haberlerimizden fazla yol yapabildik ama bu sefer de sadece 1.6 TDI ve DSG ikilisini kullanabildik. Superb’in konfor konusunda büyük yol katettiği ve bu sırada dinamizm de kazanmış olması oldukça ilginç. Modelin sürüş kalitesi gerçekten çok yükselmiş ve elindeki kullanışlılık kozuyla birleşince sınıfında kendine uygun rakip bulmak kolay olmuyor. Bu biraz iddialı gelebilir ama boynuz kulağı geçmiş, Superb Passat’a çok ciddi bir rakip olarak karşımıza çıkmış durumda. Baz dizel motor makul çekişe ve yüksek tutumluluğa sahip. DSG ile uyumu çok iyi ama soğukken sesini iç mekana beklenenden biraz daha fazla sızdırıyor. Bunun dışında Superb’in izolasyonu oldukça başarılı.

7- Fiyatları nasıl?

Sınıfında oldukça iddialı bir konumlandırmaya sahip. Baz versiyondan kendi güç sınıfındaki kompakt hatchbacklerden sadece biraz daha pahalı ve diğer motorla ve donanım versiyonları da rakiplerden daha ikna edici görünüyor.

Skoda Superb fiyat listesi için tıklayın.

8- Sonuç

Skoda logosuyla bir sorunu olmayanlar çok şanslı çünkü karşınızda kullanışlılık, hacim ve sürüş kalitesi açısından oldukça iyi ve fiyatı makul çok iyi bir seçenek var.

skoda superb skoda superb skoda superb skoda superb skoda superb skoda superb skoda superb skoda superb