Aslında normal şartlarda bu büyük bir haber sayılmaz. Bir otomobil üreticisi, üstelik de zamanında sadece teknoloji tanıtımı için kullandığı konseptlere tonlarca para dökmüş bir tanesi, Çin’deki yeni mühendislik merkezinin açılışı için yine bir konseptle gösteri yapıyor. Tasarım atölyesi çalışanları da eğer maliyet analistleri ve mühendisler tarafından kısıtlanmasa (!) neler yapabileceklerini göstermek için uçuk bir otomobilimsi üretiyor. Fakat burada karşımızda duran havalı bir süper sporcu ya da otomobillerin uçtuğu bir filmden çıkmış gibi görünen garip bir nesne değil. Mini Paceman’in karşısına çıkmaya hazır bir crossover-coupe.

MercedesG-Code

Dahası son zamanlarda Mercedes, bizi üretim modellerinin konsept olduğuna inandırmaya bayılıyor. Güncel CLS, A Serisi, GLA, S Serisi Coupe… Bu modellerin tamamı bir fuarda konsept olarak tanıtıldı ve ayrıntılar dışında farklılık olmadan yola çıktı. Yani G-Code isimli bu konseptin de gerçek üretimin süslenmiş hali olma olasılığı var. Peki onu bu kadar önemli kılan ne?

Malumunuz Mercedes model isimleri için alfebeyi kullanıyor. Kompakt hatchback olan A Serisi de güncel ürün gamının en altını oluşturuyor. Daha aşağıda ama bir hayli aşağıdaysa şehir minisi Smart yer alıyor. Fakat en büyük Smart’ın boyu 3,49 metreyken en kısa Mercedes’in boyu 4,29 metre. Yani arada büyük bir açıklık var ve bu açıklıkta bir ürün isteyen müşteriler Mercedes bayilerinden elleri boş ayrılıyor. Bu boşluğu dolduracak model, yani A Serisi’nden küçük bir Mercedes için dedikodu kazanları uzun zamandır kaynıyordu fakat Mercedes cephesinden hep farklı tepkiler geliyordu. En büyük sorun tabii ki isim. Alfabede daha küçük bir Mercedes’i tanımlayacak bir harf yok.

Ama Mercedes bir çözüm bulmuş olmalı, çünkü G-Code isimli konsept tam bu boşluğa hitap ediyor. 4,10 metrelik uzunluk, küçük sınıf hatchbacklerden biraz daha fazla ve küçük crossoverlardan da biraz da az. Bunun yanında BMW Mini Countryman’i yenilediğinde muhtemelen boyu tamıtamına bu civarda olacaktır. Dahası Audi de benzer boyda bir crossover olacak olan Q1’in üretimi için onay verdi.

Tabii en küçük Mercedes’in G-Code’un abartılı tarzından uzak olması en büyük dileğimiz. Zira bu konsept arka kapıları sürüş yönünün tersine açılan yarım açıklıktan ibaret bir 2+2. Konseptin hidrojen yakıt hücresi teknolojisi ya da ancak bir tasarımcının hoşuna gidecek iç mekanı gibi özellikleriyse arka planda tutmaya devam edebiliriz. Yola çıktığında adı her ne olursa olsun kaputu altında küçük hacimli benzinli ve dizel motorlar olacak ve biz de kompakt sınıf hatchback fiyatına 4 metrelik bir Mercedes satın alabilmenin keyfiyle bayiye koşacağız.

MercedesG-Code MercedesG-Code MercedesG-Code MercedesG-Code MercedesG-Code MercedesG-Code MercedesG-Code MercedesG-Code MercedesG-Code MercedesG-Code MercedesG-Code MercedesG-Code MercedesG-Code